Schłodzenie koniunktury
- Utworzono: wtorek, 27, marzec 2018 12:40
Podczas wtorkowej sesji eurodolar ustanowił nowe marcowe maksimum lokalne po wczorajszych silnych wzrostach. Wsparciem dla waluty europejskiej okazały się słowa Jensa Weidmann’a – prezesa Bundesbanku –który stwierdził, że w średnim terminie musi nastąpić normalizacja polityki pieniężnej w związku z oczekiwanym wzrostem inflacji, co da większe pole do manewru.
Zakończenie programu QE jego zdaniem stanowi tylko początek całego procesu, który potrwa kilka lat. Co więcej dodał, że oczekiwania na podwyżkę stóp w strefie euro w połowie przyszłego roku nie są całkowicie nierealistyczne. Z kolei podczas dzisiejszej sesji europejskiej uwaga inwestorów koncentrowała się wokół odczyty wskaźników koniunktury gospodarczej w strefie euro, których odczyty były generalnie słabsze. Co prawda indeks nastrojów konsumentów ustabilizował się w marcu na poziomie 0,1 pkt., jednakże wskazania indeksów nastrojów w biznesie, w gospodarce i w usługach oraz wśród producentów były słabsze niż zakładał konsensus rynkowy, co wskazuje na lekkie schłodzenie nastrojów w gospodarce strefy euro. Aktualnie EUR/USD koryguje wczorajsze wzrosty.
Poniedziałkowa sesja zaowocowała odbiciem na zagranicznych rynkach akcji w związku z oczekiwaniami na wypracowanie kompromisu miedzy USA a Chinami w kwestii ceł na towary. Presją na walutę amerykańską utrzymywała się jednak a indeks dolara kontynuował spadki w okolice 88,60 pkt. Istotne dla dalszych losów dolara pozostają negocjacje na linii USA-Pekin odnośnie polityki handlowej. Dzisiaj kluczowy pozostanie przede wszystkim sentyment rynkowy i marcowy odczyt indeksu Conference Board, który powinien wskazywać na utrzymujące się dobre nastroje amerykańskich konsumentów. Podczas wtorkowej sesji głos zabierze także szef oddziału Fed z Atlanty. Jeśli chodzi o wczorajsze wystąpienia członków FOMC, to Dudley w swoim wystąpieniu na temat przyszłości finansowych regulacji nie nawiązał do polityki monetarnej. Z kolei Quarles odniósł się do kondycji koniunktury stwierdzając, że amerykańska gospodarka radzi sobie dobrze. Najwięcej komentarzy odnośnie polityki monetarnej można było natomiast usłyszeć ze strony Loretty Mester, która w dalszym ciągu opowiada się za stopniowymi podwyżkami stóp procentowych w USA zarówno w tym, jak i przyszłym roku. Szefowa oddziału Fed w Cleveland stwierdziła, że renegocjacja traktatu NAFTA oraz wprowadzenie ceł stanowią czynnik niepewności dla perspektyw gospodarczych.
USD/JPY
Notowaniom USD/JPY udało się wyjść powyżej istotnej strefy oporu w rejonie 105,25/50 jenów za dolara, co wspiera stronę popytową na tej parze. Ponowne wyjście powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali H4 otworzy drogę do powrotu w okolice okrągłego poziomu 106,00. Tuż poniżej tego poziomu przebiega 50% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 107,28, natomiast tuż powyżej znajduje się 100-okresowa średnia EMA we wspomnianym interwale czasowym.
EUR/USD
EUR/USD ustanowił dzisiaj nowe lokalne maksimum w rejonie 78,6% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,2554, co spotkało się z reakcją ze strony podażowej. Aktualnie para koryguje wczorajsze silne wzrosty, co może sprzyjać pogłębieniu spadku w okolice 1,2400/05, gdzie przebiega 50-okresowa średnia EMA w skali H1. Silnym oporem pozostaje górny zakres szerszego przedziału wahań 1,2150-1,2550.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5816 gości