Fed będzie cierpliwy i elastyczny w dostosowywaniu polityki
- Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2019 12:35
Indeks dolara w reakcji na dane z rynku pracy w USA zyskiwał na wartości, jednakże sytuacja uległa zmianie o 180 stopni podczas wystąpienia Powella, który zasugerował, że Fed może w razie potrzeby złagodzić swoje nastawienia podkreślając, że polityka pieniężna amerykańskiego banku centralnego jest ‘elastyczna’. Ponadto dał on do zrozumienia, że Fed będzie cierpliwy w sowich działaniach i skupi się na monitorowaniu tego w jakim kierunku rozwija się gospodarka. W tym kontekście należy analizować wystąpienia członków Fed pojawiające się w tym tygodniu oraz informacje płynące z grudniowych minutek FOMC. W piątek zostaną opublikowane natomiast dane o inflacji - dalsze wyhamowanie dynamiki CPI będzie wpisywało się w scenariusz bardziej ostrożnego podejścia Fed do podwyżek stóp procentowych w tym roku.
W Polsce w tym tygodniu zostało zaplanowane posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wstępy odczyt inflacji CPI za grudzień wyniósł 1,1% r/r i był niższy niż listopadowe wskazanie na poziomie 1,3% r/r, co powinno sprzyjać utrzymaniu statusu quo w polityce pieniężnej. Złoty pozostaje dzisiaj nieco słabszy względem euro, natomiast siła PLN utrzymuje się względem dolara. EUR/PLN oscyluje tuż poniżej okrągłego poziomu 4,3000, natomiast USD/PLN wspiera się na 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej przebiegającej w rejonie 3,7500.
USD/PLN
Końcówka minionego tygodnia przyniosła powrót notowań USD/PLN poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali D1. Aktualnie para wspiera się na 100-okresowej średniej EMA, której ewentualne przełamanie może doprowadzić do pogłębienia spadków w okolice silnego wsparcia w rejonie 3,7285-3,7300, gdzie przebiega również 50% zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 3,6195. Najbliższy opór wyznacza dolnego ograniczenie chmury zbiegające się z 50-okresową średnią EMA w skali D1 na poziomie 3,7645.
EUR/USD
EUR/USD powrócił dzisiaj w okolice 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Po raz kolejny notowania przybliżają się w stronę górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań 1,1300-1,1500. Wyjście powyżej wspomnianej średniej otworzy drogę do testowania strefy oporu w rejonie 1,1500/50. Najbliższe wsparcie wyznacza 50-okresowa średnia EMA w skali D1 na poziomie 1,1398.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5859 gości