W oczekiwaniu na wystąpienie Powella
- Utworzono: piątek, 23, sierpień 2019 12:10
W centrum uwagi inwestorów pozostaje dzisiejsze wystąpienie Powella w Jackson Hole, na którym najprawdopodobniej zostaną nakreślone perspektywy dla polityki monetarnej w USA. Notatki FOMC ujawniły bowiem podział wśród członków co do ścieżki stóp procentowych w przyszłości. We wczorajszym wystąpieniu dwóch członków FOMC dało jasno do zrozumienia, że nie będzie wspierało dalszych obniżek kosztu pieniądza.
Esther George stwierdziła, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i nie widać sygnałów pogorszenia koniunktury w USA. Z kolei szef oddziału Filadelfia Fed - Patrick Harker - przyznał, że niechętnie zagłosował za luzowaniem polityki pieniężnej w lipcu i aktualnie wspierałby utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie. Wypowiedzi te złagodziły nieco oczekiwania na kolejne szybkie obniżki stóp procentowych w USA. Na drugi plan schodzą publikowane dzisiaj dane o sprzedaży detalicznej w Kanadzie i sprzedaży nowych domów w USA.
Podczas czwartkowej sesji opublikowane zostały protokoły z ostatnich posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Minutki EBC ujawniły, że utrzymujące się obawy o stan gospodarki mogą wymagać wprowadzenia pakietu narzędzi (obniżki stóp, zakupy aktywów, zmiana perspektyw dla polityki pieniężnej) w celu wsparcia gospodarki. Takie działania mogłyby zostać podjęte najwcześniej we wrześniu. Wczorajsze publikacje z Europy lepszych od oczekiwań indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego mogą łagodzić obawy o trwały charakter obserwowanego spowolnienia. Z kolei na lipcowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyżkę stóp procentowych. Zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej był Gatnar i Zubelewicz. W przypadku dalszego wzrostu inflacji CPI obóz jastrzębiego skrzydła w RPP może rosnąć w siłę, choć w sytuacji łagodzenia polityki pieniężnej przez główne banki centralne najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się stabilizacja stóp procentowych w Polsce. Zdaniem Hardta z RPP rozsądnym wydaje się teraz bardziej adaptacyjne podejście w kształtowaniu polityki monetarnej i przywiązywanie większej uwagi do bieżących danych napływających z gospodarki.
EUR/PLN
EUR/PLN utrzymuje się w węższym zakresie wahań wyznaczonym przez linie poprowadzone po ostatnich maksimach i minimach lokalnych w skali D1. Układ średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) w dalszym ciągu sprzyja stronie popytowej, co w przypadku braku impulsu do silniejszego ruchu kierunkowego na tej parze może sprzyjać utrzymaniu notowań na wyższych poziomach cenowych. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 4,3440. Silnym oporem pozostaje sierpniowe maksimum znajdujące się nieco poniżej okrągłego poziomu 4,4000.
USD/CAD
Na USD/CAD w ostatnich kliku dniach utrzymuje się węższy zakres wahań wyznaczony od dołu przez zbiegające się średnie EMA (100- i 200-okresową) w rejonie 1,3250, natomiast od góry przez ostatnie maksima lokalne przebiegające w okolicy 1,3345. Dopóki kurs utrzymuje się powyżej kluczowych średnich EMA w skali D1, to nie można wykluczyć próby przetestowania geometrycznego poziomu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,3564. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,3250.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:
1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i
2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.
NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5768 gości