Inflacja w centrum uwagi
- Utworzono: piątek, 30, sierpień 2019 12:10
W centrum zainteresowania inwestorów podczas ostatniej sesji sierpnia pozostają dane odnośnie inflacji. Wczorajsze publikacje z Niemiec wskazywały na silniejsze niż przewidywano wyhamowanie dynamiki cen konsumentów w sierpniu.
Inflacja CPI obniżyła się bowiem do 1,4% z 1,7% w skali roku, co może wzmocnić oczekiwania, że wstępny odczyt sierpniowej inflacji w strefie euro potwierdzi jej niski poziom. Konsensus rynkowy zakłada, ze zarówno wskaźnik CPI, jak i jego bazowy odpowiednik ukształtują się poniżej celu inflacyjnego EBC, co może stanowić argument za powrotem do bardziej akomodacyjnej polityki pieniężnej przez bank centralny w strefie euro. Najprawdopodobniej już we wrześniu EBC przedstawi pakiet mający na celu wsparcie gospodarki. Nie wykluczona jest obniżka stóp procentowych a obejmująca już w listopadzie stanowisko prezesa EBC Ch. Lagarde stwierdziła, że stopy procentowe EBC nie osiągnęły jeszcze dolnej granicy.
Indeks dolara w ostatnich dniach powrócił znów do wzrostów, co ma swoje niekorzystne przełożenie na waluty rynków wschodzących, w tym złotego.
Dzisiaj z gospodarki amerykańskiej poznamy dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, w tym preferowaną przez Fed miarę inflacji, czyli wskaźnik bazowy PCE, który zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi powinien ustabilizować się w czerwcu na poziomie 1,6% r/r. Dane o dochodach i wydatkach powinny z kolei wspierać poziom konsumpcji w trzecim kwartale. Opublikowany zostanie także finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który może wskazywać na nieco słabsze nastroje amerykańskich konsumentów w związku z eskalacją wojny handlowej. Dolar trzyma się mocno i taki stan rzeczy może się utrzymać w obliczu istniejącej niepewności.
Na rynku krajowym uwagę przykuwa wstępny odczyt inflacji CPI z związku ze złożonym na ostatnim posiedzeniu RPP wnioskiem o podwyżkę stóp procentowych. Zgodnie z informacją GUS wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych wyhamował w sierpniu do 2,8% z 2,9% w skali roku utrzymując się powyżej celu RPP, jednak w dopuszczalnym zakresie wahań dla inflacji. Finalny odczyt dynamiki PKB w II kwartale wyniósł 4,5% r/r wobec 4,4% r/r podawanych wcześniej i był wspierany przez wyższą dynamikę konsumpcji prywatnej wobec niższych nakładów na inwestycje.
EUR/PLN
Złoty pozostaje słabszy względem euro. Wczoraj EUR/USD ustanowił nowe maksimum w tym roku, jednak notowaniom nie udało się przetestować okrągłego poziomu 4,4000. Co prawda dziś kurs koryguje nieznacznie wzrosty, jednak techniczny obraz rynku nie sprzyja głębszej korekcie. Kurs utrzymuje się w dalszym ciągu powyżej linii Tenkan i Kijun oraz kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1. Linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 4,3710.
EUR/USD
EUR/USD kontynuuje zniżki. Para zbliża się w okolice tegorocznego minimum na poziomie 1,1026, które na gruncie analizy technicznej może być testowane w najbliższych dniach. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali dziennej, co świadczy o przewadze strony podażowej. Ewentualne przełamanie wspomnianych okolic otworzy drogę do pogłębienia spadków w rejon dolnego ograniczenia zakresu wahań w okolicy 1,0950.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:
1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i
2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.
NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5799 gości