Eurodolar najwyżej od maja
- Utworzono: poniedziałek, 10, wrzesień 2012 09:35
Eurodolar mocno się umocnił do 1,28 i obecnie lekko się osłabia. Na wykresie dziennym kurs znajduje się na poziomie 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego fali spadkowej z maja i czerwca bieżącego roku. Wskaźnik RSI obliczany dla interwału dziennego wskazuje na stan wykupienia (70,5 pkt.). Obecnie kurs znajduje się w okolicy lokalnych maksimów z połowy maja. Dalszy kierunek notowań wyznaczy czwartkowy Fed. Przebita również została linia trendu spadkowego prowadzonej od szczytu z maja 2011 r. w ubiegłym tygodniu dolar osłabił się względem wszystkich walut G10 z wyjątkiem jena.
Nad ranem opublikowano szereg danych z Azji. Finalny odczyt PKB Japonii był nieco słabszy od oczekiwań. W ujęciu zannualizowanym tempo wzrostu spadło do 0,7 proc. w drugim kwartale (z 5,3 proc. w poprzednim kwartale). Zwiększyła się natomiast nadwyżka na rachunku obrotów bieżących (obecnie wynosi 625 mld jenów – o ponad 150 mld jenów). O 5:00 w Chinach podano dane o handlu zagranicznym. Spadła dynamika importu do -2,6 proc. (r/r), a eksport wzrósł do 2,7 proc. (r/r). Nadwyżka handlu zagranicznego w sierpniu wzrosła o 1,5 mld dolarów i wynosi 26,6 mld dolarów. Ponadto, we Francji wzrosła nieznacznie miesięczna dynamika produkcji przemysłowej (do 0,2 proc. z 0,0 proc.). O 10:30 poznamy jak ukształtowały się nastroje wśród inwestorów finansowych. Wg oczekiwań rynku indeks Sentix ma wynieść -30,7 pkt. (wobec poprzednich -30,3 pkt.).
Głównym wydarzeniem tego tygodnia jest czwartkowa decyzja FOMC ws. stóp procentowych. Komitet z pewnością weźmie pod uwagę bardzo słabe dane z rynku pracy. Po bardzo obiecujących raportach Challengera i ADP (szczególnie ten drugi rozbudził nadzieję na znaczną poprawę, ponieważ odczyt wyniósł 201 tys.). Niestety okazało się, że był to kolejny zawód i po odczycie poniżej 100 tys. kurs EUR/USD wzrósł o prawie dwie figury do 1,28. Tak słaby odczyt powoduje, że znacznie rosną szanse na QE3, które mogłoby wesprzeć amerykańską gospodarkę w odbudowie miejsc pracy. We wtorek poznamy dane o handlu zagranicznym z USA i Wielkiej Brytanii. W środę poznamy wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. paktu fiskalnego i ESM, rynek nie spodziewa się negatywnego zaskoczenia, jednak w razie zmaterializowania się tego ryzyka, nielimitowany skup aktywów przez ECB nie miałby już takiej siły by przekonać inwestorów do tego by nie zaczęli oni wyprzedaży europejskiej waluty. Oprócz tego w środę dowiemy się jak ukształtowała się produkcja przemysłowa w strefie euro, stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii inflacja konsumencka w Niemczech. W czwartek oprócz wcześniej wspomnianego FOMC decyzje dotyczące polityki monetarnej podejmie SNB. Ostatniego dnia tygodnia odbędzie się spotkanie Eurogrupy, opublikowano zostanie inflacja HICP w strefie euro.
Złoty znów bardzo mocny
Kurs EUR/PLN wrócił w okolice 4,10, natomiast w stosunku do dolara złoty umocnił się do poziomów najniższych od początku maja bieżącego roku i znajduje się obecnie w pobliżu 4,20. W ciągu tygodnia złoty był najsilniejszą walutą z grupy krajów emerging markets – w stosunku do dolara umocnił się o 3,8 proc. a w do euro o 2,1 proc. Wzrost oczekiwań na QE3 umacnia złotego. Spread rentowności pomiędzy 10-letnimi obligacjami Polski i niemieckimi bundami w skali tygodnia wzrósł do 1,6 pb. i obecnie wynosi 328,5 pb.
Sporządził:
Marcin Pietrzak
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5806 gości