Korekta w notowaniach
- Utworzono: piątek, 21, wrzesień 2012 16:04
Pozytywne dla siły euro rozstrzygnięcia w Eurolandzie, które wsparły euro i osłabiająca dolara decyzja Fed skierowały eurodolara na nowe szczyty (1,3170).
Tydzień został rozpoczęty atakiem na wspomniane maksima, który miał miejsce przy rynku wykupionym najmocniej od 2008 roku, co nie dawało szans na jego powodzenie. Silny opór, który wyznacza zgrupowanie ważnych poziomów zniesienia Fibo, został obroniony. Zrealizowała się formacja podwójnego szczytu, a kurs w ramach korekty poruszał się w krótkoterminowym kanale spadkowym. Korekcyjne spadki eurodolara napędzał wzrost napięcia na rynku długu PIIGS i nowa fala obaw o kondycję europejskiego sektora bankowego. W czwartek, przy dolnej bandzie kanału zostało osiągnięte tygodniowe minimum (1,2940), a rynek osiągnął krótkoterminowe wyprzedanie. Na piątkowej sesji umiarkowanie wzrastały zachodnioeuropejskie indeksy, w tym czasie kurs EUR/USD nieudanie testował górne ograniczenie kanału zniżkującego.
Euroland: rozbieżne tendencje w przemyśle
Indeksy PMI dla największych europejskich gospodarek wskazują na rozbieżne tendencje. Wskaźnik dla przemysłu Francji mocno obniżył się do poziomu najniższego od 2009, natomiast indeksy dla całej strefy euro i Niemiec wzrosły. Wzrost odnotowała też kluczowa składowa ZEW oddająca oczekiwania odnośnie do tempa wzrostu gospodarczego. Indeksy oparte o badania ankietowe zapowiadają dobry odczyt Ifo w poniedziałek. Co więcej wpisują się też w oczekiwania, że po spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale do około 0,5 proc. w ujęciu rok do roku, największa europejska gospodarka nieco przyśpieszy, a w całym 2012 roku dynamika PKB osiągnie wartość niespełna 1 proc. r/r.
USA: kolejne dowody ożywienia na rynku nieruchomości
Co prawda wskaźniki wyprzedzające Conference Board oraz najważniejsze regionalne indeksy koniunktury (średnia Philly Fed i NY Empire State spadała z -9,5 do -12,9 pkt) zapowiadają kontynuację dekoniunktury w USA, ale kolejne pozytywne sygnały napłynęły z rynku nieruchomości. Liczba domów sprzedanych w sierpniu na rynku wtórnym (4,82 mln) była najwyższa od ponad dwóch lat. Podtrzymaniu pozytywnych tendencji sprzyjają spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych, czy rosnące wydatki budowlane, a zapowiadają je rosnące indeksy NAHB, liczby podpisanych umów wstępnych oraz wydanych pozwoleń na budowę.
Złoty przeceniony najsilniej w gronie EMEA
Przez większą część tygodnia kursy złotowych par walutowych wzrastały, a co więcej rodzima waluta została najdotkliwiej przeceniona w gronie EMEA. Kurs EUR/PLN obronił jednak ważny opór w okolicy 4,18 (linia trendu poprowadzona przez maksima z czerwca i początku września, poziom 76.4 proc. zniesienia Fibonacciego ostatniej fali spadkowej), a USD/PLN 3,22. Deprecjacja złotego była mocniejsza niż wskazywałaby na to skala korekty na rynkach ryzykownych aktywów. Piątkowa stabilizacja na rynku długu i poprawa nastrojów na parkietach zachodnioeuropejskich sprzyjała odrabianiu start przez złotego: kurs EUR/PLN spadł pod 4,13, a USD/PLN poniżej bariery 3,17.
Kolejne dowody spowolnienia
Protokół z wrześniowego posiedzenia RPP, publikacje z rynku pracy, wskaźnik inflacji bazowej oraz dynamika produkcji przemysłowej: tydzień obfitował we wskazówki odnośnie do perspektyw polityki pieniężnej. Bliska zera dynamika produkcji przemysłowej (która we wrześniu przybierze już wartości ujemne) potwierdza postępujące spowolnienie. Dane z rynku pracy wskazują, że w Polsce nie występują zagrożenia inflacyjne o charakterze płacowym ani popytowym, co znalazło również odzwierciedlenie w spadku dynamiki inflacji bazowej. Ujemna realna dynamika wynagrodzeń i funduszu płac stwarza przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej. Uważamy, że jesienią rozpocznie się cykl obniżek stóp, ale zaznaczyć należy, że rynek pieniężny przeszacowuje obecnie prawdopodobieństwo zdecydowanej redukcji kosztu pieniądza w horyzoncie trzech miesięcy. Wycena kontraktami FRA implikuje bowiem, że stawka WIBOR 3M w kwartał obniży się o ponad 40 pb. Nasz scenariusz bazowy zakłada tymczasem, że w rozpatrywanym horyzoncie czasowym Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na jedną obniżkę stóp procentowych, a stopa referencyjna NBP zostanie zredukowana o 25 pb. Mniej zdecydowane łagodzenie polityki pieniężnej niż obecnie wycenia to rynek stanie się w rezultacie jednym z czynnikiem wspierającym siłę złotego.
Sporządził:
Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5730 gości