Radość nie trwała długo
- Utworzono: wtorek, 26, marzec 2013 09:14
We wczorajszym komentarzu porannym zastanawialiśmy się, skąd wzięła się tak pozytywna reakcja rynku na „plan ratunkowy” dla Cypru. Jak się okazało sielankowe nastroje nie trwały długo, jednak potrzeba było słów szefa euro grupy aby sprowadzić niektórych inwestorów na ziemię. Kwestie europejskie pozostaną w Wielkim Tygodniu zapewne w centrum uwagi, przysłaniając publikacje danych z USA.
Dijsselbloem szczerze o Cyprze
Raz jeszcze dała o sobie znać germańska retoryka rynkowej uczciwości. Dijsselbloem jest co prawda Holendrem, ale jego kraj zasadniczo zaliczany jest do niemieckiego obozu. Obecny szef euro grupy szczerze wypowiedział się o rozwiązaniu zastosowanym w przypadku Cypru, gdzie obciążone będą depozyty restrukturyzowanych banków (przekraczające gwarantowaną sumę 100 tys. EUR):
„Jeśli chcemy mieć zdrowy sektor finansowy, jedyną drogą jest powiedzieć: Braliście te ryzyka, musicie sobie z nimi radzić. Jeśli nie potraficie sobie z nimi radzić, to znaczy, iż nie powinniście byli ich podejmować.”
Trudno nie zgodzić się z tą podstawową zasadą funkcjonowania wolnych rynków. Prawdą jest, iż w ostatnich latach rządy i banki centralne naruszały wielokrotnie zdrową relację zysku/straty (głównie straty) do podejmowanego ryzyka, aby uspokajać rynki finansowe. Dla inwestorów na tę chwilę oznacza to jednak, iż dominująca część euro grupy (której znaczenie wobec problemów Francji będzie jeszcze rosło) dopuszcza podobne rozwiązanie w innych krajach południa. Tymczasem, obawy o kryzys bankowy były jedną z istotnych przyczyn głębokiego kryzysu w 2011 roku. Pomimo wysiłków EBC, wiele wskazuje na to, iż problemy Europy będą jeszcze wielokrotnie dawać o sobie znać. Wypowiedź holenderskiego ministra finansów, choć bezpośrednia i szczera, przywołuje demony sprzed interwencji EBC.
Niestabilnie w Portugalii
O Portugalii ostatnio nie mówiło się wiele. Pomimo bardzo nieciekawej sytuacji makroekonomicznej (PKB w tym roku ma skurczyć się o ponad 2%), Portugalia w miarę płynnie realizowała program pomocowy, który właśnie zbliża się ku końcowi. Rząd coraz śmielej poczynał sobie na rynku długu, korzystając z faktu, iż rentowności 10-latek spadły do 6% wobec 9% jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Wydawało się zatem, iż Portugalia wróci na rynek i nie będzie już potrzebować więcej pomocy.
Teraz jednak nie jest to takie pewne. Opozycja zaskarżyła różnego rodzaju cięcia fiskalne do Sądu Konstytucyjnego i jest duża szansa na to, iż Sąd uzna za niekonstytucyjne oszczędności na kwotę nawet 1 mld EUR. Największa partia opozycyjna złożyła również wniosek o wotum nieufności wobec rządu. To raczej nie powiedzie się, ale jeśli Sąd odrzuci reformy rząd będzie miał kłopoty, szczególnie, iż partie koalicyjne również są coraz bardziej niezadowolone z obecnej sytuacji polityczno-ekonomicznej. Zagrożenie dla rynków może nie jest bezpośrednie, ale wobec optymistycznego podejścia do Portugalii odzwierciedlonego w wycenie długu warto te ryzyka monitorować.
Conference Board i inne dane z USA
Dziś poznamy kilka publikacji danych z USA. Będzie to odczyt najważniejszego indeksu nastrojów konsumenckich Conference Board, dane o zamówieniach dóbr trwałego użytku oraz dane o sprzedaży nowych domów. Nastroje konsumentów są ciągle jedną ze słabszych stron amerykańskiej gospodarki, więc ich poprawa pozytywnie przełożyłaby się na wzrost konsumpcji i w rezultacie PKB, przybliżając moment odejścia od QE3. Indeks był w przeszłości dobrym indykatorem dla rynków akcji, ale wobec faktu, iż na moment obecny Wall Street jest dość mocno oderwana od fundamentów, ta zależność została mocno nadwątlona.
Na wykresach:
EURUSD, H4 – warto zwrócić uwagę, iż opisywany przez nas kilkukrotnie już kanał spadkowy jest bardzo regularny, a to daje możliwości gry na konsolidację (range trading); w takiej strategii pomocny może być oscylator, np. stochastyczny; widać tu, iż przecięcie jego linii wraz z obiciem z poziomu 20 pkt. było trafnym sygnałem wzrostu i być może teraz również para zmierzać będzie do górnego ograniczenia (nieco powyżej 1,30); jednak należy pamiętać, iż jesteśmy w trendzie spadkowym, dlatego bezpieczniejsze jest dołączanie się rynku (nawet w scenariuszu pozostania w konsolidacji) przy górnym ograniczeniu
USDJPY, W1 – niezwykle dynamiczna zwyżka na parze UJ wyhamowała i na moment obecny obserwujemy próbę przełamania bardzo stromej linii trendu; być może pięciofalowa struktura została tu zakończona i teraz realizujemy falę A większej (korekcyjnej) fali 4, która powinna zaprowadzić nas przynajmniej do 90,85
Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5804 gości