Tydzień rozważań o QE
- Utworzono: poniedziałek, 20, maj 2013 09:54
W tym tygodniu jednym z najciekawszych wydarzeń dla inwestorów będzie z pewnością publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (środa, godz.20:00). W komunikacie, po zakończonym 1 maja posiedzeniu, zasugerowano że skala programu skupu aktywów może ulec zmianie. Patrząc na ostatnią siłę dolara oraz słabość metali szlachetnych, część inwestorów oczekuje, że dostosowanie w dół skupowanych przez FED aktywów może mieć miejsc już nawet podczas czerwcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. W tym tygodniu nie zabraknie także wystąpień wielu przedstawicieli FED-u, z Benem Bernanke na czele zeznającym w środę przed Kongresem. Tego samego dnia w nocy prezes Haruhiko Kurda podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Banku Japonii odniesie się z pewnością do sytuacji w trzeciej największego gospodarce na świecie oraz na rynku jena, którego siła ponownie budzi obawy u ministra gospodarki. W czwartek poznamy zaś wstępne odczyty indeksów PMI dla krajów strefy euro, Chin oraz Stanów Zjednoczonych. W Polsce opublikowane zaś zostaną dane o produkcji przemysłowej w kwietniu (wtorek; nasza prognoza 0% r/r) oraz protokół z majowego posiedzenia RPP(czwartek).
Co dalej z QE3?
Naszym zdaniem nie można wykluczyć ograniczenia QE już na czerwcowym posiedzeniu. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli FED-u, nawet tych bardziej jastrzębich, już po kilku słabszych publikacjach (indeksy regionalne, produkcja przemysłowa, niska inflacja bazowa) z ubiegłego tygodnia, wskazują że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest całkiem spore. Oczywiście ostatecznie największy wpływ na decyzję członków FOMC będzie mieć odczyt danych z rynku pracy za maj (07.06), ale publikacja minutes w środę oraz wystąpienie tego samego dnia szefa FED przed Kongresem mogą powiedzieć rynkom wiele na temat zmieniającego się podejścia do QE3 u przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych.
Złoto i srebro dalej w dół
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami dalej spadają ceny złota i srebra. Oczywiście obu metalom nie służy rosnące prawdopodobieństwo wycofywania się FED-u z ultra luźnej polityki monetarnej oraz dość szybkie pozbywanie się surowców przez fundusze ETF. Od początku maja z największego funduszu – SPDR Gold Shares ubyło blisko 40 ton złota. W skarbcach tego funduszu pozostało cały czas ponad 1000 ton, a we wszystkich ETF-ach lekko powyżej 2000 ton.
Na wykresach:
GBPUSD, H4 – Na wykresie w skali H4 obserwujemy strukturę pięciofalowego impulsu. Powstaje ona od szczytu, który został wyznaczony na początku marca. Zgodnie z Teorią Elliotta po pięciofalowej strukturze powinna przyjść przynajmniej trójfalowa korekta. Stąd też można zakładać, że jeśli dojdzie do wybicia górą z niebieskiego kanału spadkowego, to funt powinien umocnić się w okolice 1,5322-1,5410 za dolara.
Co więcej kurs testuje silne wsparcie zaznaczone na wykresie oraz powstała tutaj negatywna dywergencja na oscylatorze MACD.
Srebro, W1 – Cena srebra znalazła się dziś na najniższym poziomie od początku września 2010 roku. Rynek tym samym dotarł w okolice pierwszego miejsca docelowego dla ruchu spadkowego, które wypada w rejonie 20 USD za uncję. W tym momencie część inwestorów może już realizować zyski, co przekłada się na obecne nieznaczne odbicie. Dodatkowo notowania po raz kolejny testują linię równoległą do głównego kanału spadkowego, która już kilka tygodni temu zatrzymała zniżkę.
Paweł Kordala, Daniel Kostecki
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5725 gości