Patowa sytuacja
- Utworzono: poniedziałek, 30, wrzesień 2013 08:47
Powrót do dolnej granicy
W piątek około godziny 16:00, gdy wydawało się, że atak byków na wyższe poziomy eurodolara jest bardzo silny (testowano okolice 1,3560), pozwoliliśmy sobie na pewną dozę sceptycyzmu wobec tej aprecjacji. Zasugerowaliśmy wręcz, że jeśli opór ten nie zostanie mocno przebity, a zarazem zabraknie impulsów fundamentalnych (na które raczej się nie zanosiło), to możliwy jest nawet powrót do dolnego ograniczenia konsolidacji. W istocie, tak właśnie się stało – dziś rano jesteśmy w okolicach 1,3490. Ponownie zatem piłka jest po stronie tych, którzy liczą na mocniejszego dolara.
W nocy pojawiły się dane z Japonii, które bezpośrednio nie mają powiązania z euro i dolarem, ale wpływają na ogólny klimat rynkowy. Były to jednak dane niejednoznaczne – PMI dla przemysłu wzrósł dość skromnie, produkcja przemysłowa w skali miesięcznej zaskoczyła negatywnie (-0,7 proc. m/m, spodziewano się -0,4 proc.), w rocznej spadła o 0,2 proc. – a sprzedaż detaliczna wypadła nieco lepiej od prognozy. Słaby był wzrost chińskiego PMI dla przemysłu (z 50,1 pkt do 51,2 pkt, gorzej od prognozy). W tym kontekście nie ma jakichś bardzo mocnych podstaw ku wyraźnej aprecjacji ryzykownych aktywów, choć oczywiście mogą pojawić się pewne chaotyczne spekulacje. Niejasny był też podany o 8:00 sierpniowy odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej w Niemczech - słabszy od prognoz (np. wzrost roczny o 0,3 proc., a nie o 0,4 proc.), ale przy jednoczesnej korekcie w górę odczytu z lipca. Ważniejsze dane z USA pojawią się kwadrans przed 16:00 – mowa tu odczycie Chicago PMI.
Przełożenie sytuacji
Sytuacja z rynku eurodolara przekłada się na pary złotowe. Tu także poruszamy się w konsolidacji. Na EUR/PLN oscylacje zawęziły się od piątku do obszaru 4,22 – 4,23 (aktualnie 4,2238), na USD/PLN mamy 3,1165 – 3,1417. Od piątkowego popołudnia złoty jednak wyraźnie osłabił się do dolara i mamy poziom 3,1330. Jutro na sytuację głównej pary, a co za tym idzie – na sytuację złotego – mogą mieć mocny wpływ poranne finalne odczyty PMI za wrzesień dla kilku krajów.
Tomasz Witczak
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5773 gości