Bez przełomu na wykresie
- Utworzono: piątek, 03, październik 2014 08:57
Powyżej 1,26
Wczorajsze słowa Mario Draghiego, wypowiedziane podczas konferencji prasowej po posiedzeniu EBC, spowodowały w gruncie rzeczy lekką korektę wzrostową na eurodolarze. Oczywiście nie było to wystąpienie w ścisłym tego słowa znaczeniu jastrzębie, tym niemniej wystarczył sam fakt, że Draghi ani nie zdecydował się na wprowadzenie operacji QE, ani tego nie zapowiedział w wyraźny sposób, ani nie mówił zbyt wiele na ten temat, poza tradycyjnym wspomnieniem, że jest to możliwe (tzn., że możliwe są "niekonwencjonalne działania").
Zamiast tego Draghi ogłosił, że wprowadzony zostanie dwuletni program skupu ABS-ów, tj. papierów dłużnych opartych o pożyczki biznesowe i hipoteczne, a także listów zastawnych (covered bonds). Ogółem wartość programu (czy też tych dwóch programów razem) ma wynieść 1 bln euro. Działania mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Draghi zaznaczył też, że EBC nie może już bardziej obniżać stóp procentowych.
EUR/USD zbliżał się wczoraj chwilami prawie do 1,27, zgodnie jednak z tym, co sugerowaliśmy, nie doszło do wyraźnego przełomu, a korekta okazała się dość skromna. Notowania około siódmej rano w piątek to 1,2656. Dziś w programie mamy m.in. indeksy PMI dla usług (m.in. z Niemiec i Francji, ok. 10:00) dane ze Strefy Euro o sprzedaży detalicznej, które pojawią się o 11:00 (za sierpień), a także bilans handlu zagranicznego USA (o 14:30) oraz amerykańskie odczyty z sektora usługowego: PMI (o 15:45) i ISM (o 16:00).
Gdyby dane z Europy przynajmniej wpisały się w prognozy, a amerykańskie były słabsze, to eurodolar mógłby jeszcze trochę pójść do góry. Mocnym oporem z pewnością są okolice 1,2830-40.
USD/PLN niżej
Na fali ruchów eurodolara USD/PLN zszedł nieco niżej, co oznacza, że obecnie jesteśmy przy 3,2975. Doszło już do tego, że taki poziom wypada uznać za efekt korekty zwiększającej wartość złotego. Nic dziwnego, skoro niedawno notowano już wyjścia nawet powyżej 3,32. Na EUR/PLN tymczasem utrzymuje się niezły (dla kupujących euro) poziom 4,1735.
Dziś brakuje danych z Polski, EUR/PLN i USD/PLN będą raczej odbijać ruchy eurodolara.
Kamil Kiermacz
FMCM
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5785 gości