Deutsche Bank - kolejna czarna owca
- Utworzono: środa, 28, wrzesień 2016 17:25
Coraz głośniej mówi się o problemach jednej z największych instytucji finansowych na świecie. Ostatnio pojawiła się informacja, że Departament Sprawiedliwości chce nałożyć na Deutsche Bank 14 mld dolarów kary za nieprawidłowości w obrocie papierami wartościowymi w latach poprzedzających ostatni kryzys finansowy.
Jednak prawdziwą bolączką banku jest ogromne zaangażowanie na rynku instrumentów pochodnych, które obecnie wynosi 55 bln euro. Kwota ta przewyższa dwudziestokrotnie PKB Niemiec i ponad pięciokrotnie PKB strefy euro. Duża część derywatów opiewa na stopy procentowe, a ich zabezpieczenie stanowią obligacje rządowe. W 2015 roku ceny obligacji zaczęły spadać, rentowności znalazły się blisko poziomu zero, wraz z nimi zaczęło spadać zabezpieczenie ogromnej ilości instrumentów pochodnych.
Wskaźnik ROE mierzący wypracowany zysk z kapitału własnego mocno zanurkował w III kwartale ub.r., co ponownie ożywiło dyskusje o kondycję banku. Nic dziwnego, gdyż upadek Deutsche Banku byłby nieporównywalnie bardziej dotkliwi, niż bankructwo Lehman Brothers, gdyż skala zaangażowania na rynku niemieckiego banku jest znacząco większa.
Wskaźnik rentowności kapitału własnego Deutsche Banku w latach 2011 - 2016
Źródło: Bloomberg
Deutsche Bank nie jest jedyną instytucją finansową, która ma problemy. W kolejce za nim ustawiają się włoskie banki, które mają bardzo dużą ilość niespłacanych kredytów w swoim portfelach. Jednak to skala zaangożowania Deutsche Banku na rynku derywatów przekraczająca kilkukrotnie PKB strefy euro mrozi krew w żyłach. Upadek tej instytucji wywołałby ogromne spustoszenie, chyba że banki centralne ponownie uratują sytuację, tylko czy tym razem będą w stanie?
Komentarz przygotował:
Bartosz Zawadzki
Dyrektor
Dział Strategii Rynkowych i Analiz
Admiral Markets AS Oddział w Polsce
Powyższe komentarze i analizy zostały przygotowane przez Departament Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce wyłącznie w celach informacyjnych. Prezentują ona subiektywne zdanie autora, a sporządzone zostały w dobrej wierze i z należytą starannością. Niniejsze komentarze nie stanowią porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie transakcje zawarte w oparciu o informacje zawarte w tym materiale analitycznym. Należy mieć na uwadze, iż transakcje na instrumentach finansowych obarczone są ryzykiem, a poniesione straty mogą przekraczać zaangażowany kapitał początkowy.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5749 gości