Polska koniunktura
- Utworzono: środa, 20, grudzień 2017 09:30
Główna para
Eurodolar pozycjonuje się dziś przy 1,1840. W Senacie USA przegłosowano, jak dowiadujemy się z mediów o poranku, największe w historii (a przynajmniej w ostatnim 30-leciu) cięcie podatków – słynny plan Trumpa, aczkolwiek po mocnych modyfikacjach, wprowadzonych przez senatorów republikańskich.
W projekcie mieszczą się m.in. takie zmiany jak wielkie obniżki podatków dla firm i krótkoterminowe ulgi dla osób fizycznych. Stawka CIT obniżona zostanie z 35 proc. do 21 proc. Według Demokratów, tylko duże firmy zyskają na zmianach, a jednocześnie trzeba będzie silnie zwiększyć dług publiczny w najnowszej dekadzie.
Generalnie jednak to, że Trumpowi udało się zrealizować swój plan (nawet trochę okrojony), jest wiadomością pozytywną dla dolara. Nie można jednak powiedzieć, by amerykańska waluta jakoś szczególnie zyskiwała. EUR/USD przesunął się dziś rano do 1,1830, potem zawrócił. Wahania nie są na razie duże. Faktem jednak jest i to, że wykres od więcej niż tygodnia porusza się w konsolidacji. Teraz badamy jej górne ograniczenia, ok. 1,1850-60. Na razie się bronią...
Tymczasem dziś nie mamy zbyt znaczących danych makro z Europy czy USA. O 10:00 poznamy bilans płatniczy Eurolandu, o 16:00 sprzedaż domów w USA na rynku wtórnym. Ale jutro w programie będzie odczyt dynamiki PKB za III kw. 2017, do tego indeks Philadelphia Fed. W piątek poznamy zamówienia za listopad i raport Uniwersytetu Michigan. Tak więc rynek ma jeszcze zamiar powiedzieć dolarowi "sprawdzam" – i dolar ma szansę ten test wygrać, co przesunęłoby wykres na południe. Dolne ograniczenia konsolidacji to ok. 1,1720-30.
Polskie dane
Tak naprawdę indeksy GUS dotyczące koniunktury konsumenckiej nie wpływają na sytuację złotego, ale akurat takie odczyty dziś poznamy, mianowicie o 14:00. Ogólnie zresztą warto śledzić wszelkie dane makro z Polski. Wczorajsze – produkcja przemysłowa, produkcja w budowlance i sprzedaż detaliczna – były bardzo pomyślne.
Euro-złoty nie opuścił dołem konsolidacji i jest przy 4,1985. W tym sensie wypada więc mówić o dość dobrym kursie na kupno euro, szczególnie że w miniony piątek wychodziliśmy grubo ponad 4,22. Na USD/LN widzimy z kolei 3,5450 – to też bardzo dobry kurs (na zakup dolara). Od ok. 2 tygodni wykres nie był tak nisko. Zakres wahań od końcówki listopada to ok. 3,52 – 3,59.
Tomasz Witczak
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5734 gości