Gołębie z Kanady
- Utworzono: środa, 18, kwiecień 2018 19:00
Wydarzenia dnia
Para CAD/USD przed 16:00 dobiła do 0,7970, po czym w szybkim tempie spadła, obecnie klaruje się przy 0,79. Można na to spojrzeć inaczej: para USD/CAD wzrosła z 1,2550 do 1,2656. Tak czy inaczej, oznacza to, że dolar amerykański się wzmocnił.
To, że Bank Kanady o 16:00 nie podwyższył stóp procentowych, nie było aż takim zaskoczeniem, tego się w zasadzie spodziewano. Warto zresztą pamiętać, że w lipcu dość nieoczekiwanie BoC podwyższył oprocentowanie – po raz pierwszy od siedmiu lat. Wtedy wygenerowano ruch z 0,5 proc. do 0,75 proc. Później wykonano kolejne posunięcia i ostatnio mieliśmy 1,25 proc. Ten poziom został dziś utrzymany.
Istotne były jednak komentarze p. Poloza, szefa Banku. Jego zdaniem gospodarka Kanady wciąż nie jest zdolna do tego, by utrzymać samodzielnie pełną produktywność. Z tego powodu stopy procentowe powinny pozostać na razie poniżej neutralnego poziomu. Z kolei p. Wilkins stwierdził, że zmiany w prawie podatkowym USA stały się pewnego rodzaju konkurencją. Do tego można znów przytoczyć wypowiedź Poloza o tym, że co prawda inflacja rośnie pomyślnie, ale nadal są niejasności w kwestii wzrostu płac.
Jeżeli chodzi o eurodolara, to przełomu tu nie było. Wykres z jednej strony był przy 1,2345, z drugiej natomiast przy 1,24 – a teraz jest trochę poniżej tego drugiego poziomu. Ostatecznie jednak dolar został osłabiony, w tle zaś mieliśmy wypowiedzi Bullarda z Fed na temat ryzyka odwróconej krzywej dochodowości oraz tego, że na rynku nie bardzo się dostrzega presję inflacyjną. Była to więc wypowiedź gołębia: tak więc dolar stracił do euro (choć do CAD oczywiście zyskał, ale to inna sprawa). Odwrócenie krzywej oznacza, że rentowność obligacji krótkoterminowych zaczyna przekraczać rentowność obligacji długoterminowych. Tradycyjnie uważa się to za sygnał rychłej recesji.
Nasz orzeł
Dynamika zatrudnienia w Polsce za marzec wyniosła 3,7 proc. r/r, w wynagrodzeniach odnotoano 6,7 proc. W pierwszym przypadku wynik był zgodny z prognozą, w drugim był lepszy od założeń. Co na to złoty?
Na EUR/PLN najpierw dokonano skromnej korekty, z 4,16 wykres przeszedł do 4,1725, ale potem wrócił do wcześniejszych poziomów. Na USD/PLN zanotowano ponowny proces: w szczycie 3,3750, a teraz 3,36. Trochę zaburzyło to proces powrotu par na wyższe poziomy, choć nie jest wcale powiedziane, że złoty będzie dalej zyskiwać. Jutro, nawiasem mówiąc, mamy ważne dane: o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej – oraz o produkcji budowlano-montażowej.
Tomasz Witczak
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5848 gości