Eurodolar nie zaprzestał rajdu na południe
- Utworzono: poniedziałek, 28, maj 2018 23:20
Nowe minima
Eurodolar zszedł jeszcze bardziej w dół... Tak zaczyna się wiele naszych raportów. Tak lub podobnie, rzecz jasna. Cóż, i tym razem – w poniedziałek 28 maja – jest to prawda. Co prawda rankiem zanotowano podejście do 1,1730, co mogło wynikać z budzących się nadziei na to, że eurosceptyczną, niedoszłą koalicję we Włoszech zastąpi coś innego, bardziej strawnego dla rynków finansowych – ale potem górę wziął ogólny trend.
Zresztą, tak naprawdę trudno mówić, że fiasko projektu Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej to coś optymistycznego, nawet i dla politycznego mainstreamu. Ewentualny rząd techniczny będzie tylko przejściowy, potem przyjdą nowe wybory – a czy Włosi zmienią swoje zapatrywania? Problem odłożono w czasie, poza tym rosną problemy rządu Mariano Rajoya w Hiszpanii. 29 członków Partii Ludowej skazano niedawno w procesie o łapówkarstwo. W najbliższy piątek głosowane będzie wotum nieufności wobec rządu. Ostro rośnie rentowność 10-letnich obligacji hiszpańskich.
Tak więc eurodolar dotknął 1,16. Potem, do wieczora, poziom ten trochę skorygowano i teraz mamy 1,1625. 10-letnia linia spadkowa jest nadal aktywna. A my czekamy na kolejne dane makro, które pojawi się jutro i w następnych dniach. Kulminacja to piątkowe payrollsy w USA.
Złoty, złoty, złoty...
Złoty w gruncie rzeczy nie ma się aż tak źle w stosunku do euro, na EUR/PLN mamy bowiem 4,2980, a były notowane poziomy jeszcze niższe. Proces osłabiania polskiej waluty do wspólnej trochę przyhamował, choć nie przekreśla to ogólnej tendencji, o której od dawna piszemy i która stopniowo się realizuje.
USD/PLN jest na 3,6975, a chwilami był ok. trzy grosze niżej – rzecz jasna o poranku, przy eurodolarowych szczytach. Nie było dziś danych z Polski, pojutrze w programie mamy natomiast inflację CPI i dynamikę PKB za I kw. 2018.
Tomasz Witczak
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5731 gości