Koniec tygodnia
- Utworzono: piątek, 02, listopad 2012 09:33
Eurodolar niżej
W Polsce, a także na Słowacji i na Węgrzech mieliśmy wczoraj dzień wolny od pracy, rzecz jasna z powodu dnia Wszystkich Świętych.
Na światowych rynkach handel jednak toczył się bez przeszkód, publikowano także dane makroekonomiczne. Pozytywnie zaskoczył raport ADP opisujący zmianę zatrudnienia w pozarolniczym sektorze prywatnym Stanów Zjednoczonych: wynika z niego, że w październiku przybyło 158 tys. miejsc pracy, gdy tymczasem prognoza dla tego odczytu przewidywała jedynie 135 tys. Z kolei tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (363 tys.) okazała się niższa zarówno od prognozowanej, jak i poprzedniej. Z drugiej strony indeks PMI dla przemysłu okazał się nieco słabszy od przewidywań (końcowy odczyt na poziomie 51 pkt).
Tymczasem w Grecji Trybunał Konstytucyjny uznał, że jeden ze sposobów oszczędzania - a mianowicie obniżki emerytur – jest niezgodny z konstytucją. Orzeczenie to nie jest zobowiązujące dla rządu, ale można je zestawić z faktem, że w ostatnim czasie nastąpiły pewne przetasowania w greckim parlamencie. W ich wyniku których koalicja rządząca ma jedynie minimalną przewagę nad opozycją, a to może stawiać pod znakiem zapytania kwestię reform i oznaczać niestabilność polityczną.
Na eurodolarze wczorajszy dzień przyniósł porażkę byków w okolicach oporu na 1,2980, potwierdzoną kolejnym spadkiem po północy. Dziś rano jesteśmy już poniżej 1,29, można w zasadzie mówić o testowaniu wsparcia na poziomie 1,2890. Jego przebicie otwierałoby drogę do 1,2860 i 1,28. Dziś oczywiście uwagę inwestorów przyciągać będą dane z amerykańskiego rynku pracy, a mianowicie stopa bezrobocia i tzw. payrollsy, które zostaną opublikowane o 14:30. Wcześniej (krótko przed godziną 11:00) pojawią się odczyty indeksów PMI dla przemysłu Niemiec i Strefy Euro.
Złoty się umocnił, ale…
Nasza waluta znacznie się wczoraj umocniła względem euro (spadek kursu EUR/PLN z okolic 4,14 do 4,1160 – 4,12). Umocnienie było zapewne skutkiem dobrych danych (wczorajszych) z USA (wspomniane już ADP i liczba wniosków o zasiłek), co zwyczajowo zwiększa chęć ryzykowania u inwestorów. Spadła też wczoraj rentowność polskich obligacji 10-letnich. Dziś rano zaczyna się jednak powoli rysować wstępna korekta i wykres oscyluje w okolicach 4,1215. Warto jednak zauważyć, że graczom przyjdzie zmierzyć się z oporem w okolicy 4,1250.
Wykres USD/PLN kształtował się wczoraj oraz w nocy w miarę podobnie do EUR/PLN – również mieliśmy do czynienia z umocnieniem naszej waluty, ale dziś podążamy już w górę. Testowany jest pierwszy opór mniej więcej na 3,1950, ważna będzie też psychologiczna granica 3,20. Ewentualne słabe dane zza Oceanu oraz z gospodarki Strefy Euro i Niemiec mogłyby pogłębić korektę, tj. osłabienie złotego, dlatego inwestorzy powinni czuwać zarówno o 11:00, jak i 14:30.
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5793 gości