Dzień mocnego złotego
- Utworzono: wtorek, 20, listopad 2012 16:22
Podczas dzisiejszej sesji eurodolar na fali wcześniejszych wzrostów oraz korzystając z dobrych informacji z zewnątrz nadal zyskiwał na wartości. Obecnie jego kurs wynosi 1,2801, a współczynnik RSI oscyluje w okolicach 51 pkt.
Dziś poznamy odpowiedź na jedno z najbardziej nurtujących pytań ostatnich tygodni - jaką pomoc otrzyma Grecja? Sam fakt przyznania transzy pomocy raczej jest już przesądzony. Najbardziej optymistyczny wariant zakłada przyznanie 44 mld EUR, które byłyby wypłacone 5 grudnia. Rynek w pewnym stopniu zdyskontował już tę informację, zmniejszając awersję inwestorów do ryzyka i wyprowadzając wykres eurodolara na północ. Dodatkowo fakt oddalenia możliwości wystąpienia klifu fiskalnego w USA pogłębia te pozytywne nastroje. Dzisiejsze dane zza oceanu dotyczące pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów domów (które okazały się minimalnie lepsze od prognoz) łatwo wtopiły się w rynek i nie przeszkadzały bykom. Nawet informacja o obniżeniu ratingu Francji przez Moody’s nie popsuła dobrych nastrojów. Teraz oczekujemy do 18:15, kiedy to odbędzie się publiczne wystąpienie szefa Fed - Bena Bernanke.
Rząd zaakceptował traktat
Na fali wzrostów na eurodolarze umacnia się polska waluta. Czynnikiem potęgującym dzisiejsze spadki obu dwóch par złotowych były bardzo dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce. Informacje te pozytywnie zaskoczyły, odczytana wartość to 7,7% m/m, 4,6% r/r wobec prognozy 1,3 r/r. Po publikacji tych wyników złoty znacznie się umocnił. Obecnie kurs naszej waluty kształtuje się na poziomie 3,2259 USD i 4,1298 EUR.
Dodajmy, że pakt fiskalny zyskał akceptację rządu.
"Dzisiaj głównym punktem posiedzenia Rady Ministrów było skierowanie do ratyfikacji przez prezydenta poprzez Sejm, tzw. paktu fiskalnego. (...) Dla takich państw jak Polska ratyfikacja tego paktu umożliwia uczestniczenie w dyskusjach zarówno o przyszłym kształcie strefy euro, jak i o ewentualnych zmianach w samym pakcie fiskalnym, nie nakładając żadnych zobowiązań na Polskę, dopóki nie stanie się członkiem strefy euro" - powiedział Tusk.
Pakt fiskalny podpisany 30 stycznia w Brukseli wymaga od Polski większej dyscypliny w finansach publicznych. Traktat ma wejść w życie w 2013 r, ale Polskę będzie obowiązywał dopiero po przyjęciu wspólnej waluty.
Michał Palenciuk
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5767 gości