Fiasko szczytu przywódców UE
- Utworzono: poniedziałek, 26, listopad 2012 08:51
Czekamy na impulsy.
Po piątkowych umocnieniach eurodolar zaczął dziś sesję dość sennie. Zapewne inwestorzy czekają na pierwsze impulsy z szerokiego rynku. Obecnie kurs pary EUR/USD wynosi 1,2957.
Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, mogącym mieć wpływ na notowania walut, będzie niewątpliwie spotkanie ministrów finansów Strefy Euro w celu odmrożenia kolejnej transzy pożyczki dla Grecji. Będzie to już trzecie spotkanie w tej sprawie. "Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował fakt, że grecki dług będzie wynosił 124% PKB", poinformowała agencję Reutera osoba z greckiego rządu. Rząd Samarasa wprowadził żądane reformy i oszczędności, niestety – sytuacja Grecji jest gorsza niż przewidywano wcześniej, dlatego wierzyciele muszą ustalić, co dalej.
Fiaskiem zakończyły się negocjacje w sprawie budżetu UE w Brukseli, kolejne spotkanie ma się odbyć na początku przyszłego roku. Polski prezydent i premier stwierdzili, że pomimo braku porozumienia "dramatu nie ma", a przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przekonywał o "dużym potencjale zgodności" i szansach na dojście do kompromisu na kolejnym szczycie.
Morgan Stanley obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski
Na parach złotowych obserwujemy lekkie umocnienie się złotego, kurs pary USD/PLN wynosi 3,1709 natomiast EUR/PLN – 4,1107. Poza kwotowaniem pary EUR/USD oraz spotkaniem w sprawie Grecji kursem mogą dziś zachwiać fundamentalne dane z polskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia.
Morgan Stanley – jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie – obniżył po raz kolejny prognozę wzrostu gospodarczego dla naszego kraju. Prognoza zakłada wzrost w okolicach 1,8 % wobec prognozy 3,6 % z początku roku. Decyzja podyktowana jest w głównej mierze słabą sytuacją gospodarczą Niemiec i Francji, co przekłada się na mierne wyniki innych państw UE.
Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła proces łagodzenia polityki pieniężnej i w grudniu należy spodziewać się kolejnych cięć stóp procentowych - uważa Jerzy Hausner, przedstawiciel RPP, jednak w jego opinii stopy procentowe powinny zostać na dodatnim poziomie. Dodał też, że "Taką samą opinię wielokrotnie wyrażał prezes Narodowego Banku Polskiego i z Markiem Belką w pełni się zgadzam".
Michał Palenciuk
FMCM
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5795 gości