Dobre nastroje na rynkach po kompromisie w USA. Na jak długo?
- Utworzono: środa, 02, styczeń 2013 16:11
Dzień publikacji indeksów PMI dla przemysłu
Kompromis w sprawie klifu fiskalnego znacznie poprawił nastroje na rynkach. Przypomnijmy, że podniesiono podatki dla najbogatszych, ale utrzymane zostały niższe stawki dla klasy średniej i biedniejszych Amerykanów. Dzięki porozumieniu udało się zapobiec bolesnym cięciom budżetowym i podwyżce podatków dla wszystkich mieszkańców USA. Trzeba się jednak zastanowić, czy poprawa nastrojów nie jest tylko chwilowa: po pierwsze możliwa jest opcja sprzedaży faktów, a po drugie trzeba pamiętać, że w dłuższej perspektywie sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest daleka od normalności. Uzgodniono tylko utrzymanie obniżek podatków dla większości Amerykanów, ale ciągle nie ma porozumienia w sprawie obniżenia wydatków i podwyższenia limitu zadłużenia. Na rozwiązanie tych problemów politycy dali sobie czas do połowy lutego.
Dziś poznaliśmy odczyty indeksów PMI dla przemysłu w różnych krajach m.in. dla Polski, Niemiec, jak i całej Strefy Euro. W przypadku Polski można mówić o lekkiej poprawie. Odczytana wartość wyniosła 48,5 pkt. wobec wartości poprzedniej na poziomie 48,2 pkt. Natomiast odczyty dla Niemiec i Strefy Euro wyniosły odpowiednio 46 pkt i 46,1 pkt. wobec wartości poprzednich 46,8 pkt. i 46,2 pkt. Trzeba jednak zaznaczyć, że powyższe wartości nadal znajdują się poniżej bariery 50 pkt.
Finalne odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek powinny potwierdzić lekkie wyhamowanie spowolnienia. Niemniej jednak wartości indeksów cały czas pozostaną stosunkowo głęboko poniżej kluczowej bariery 50 pkt., co oznacza spadek aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego.
Para EUR/USD po porannym umocnieniu (jeszcze przed rozpoczęciem europejskiej sesji) w dalszej części dzisiejszego handlu straciła część wypracowanego zysku i obecnie znajduje się na poziomie 1,3248.
Złoty nadal mocny
Obie pary złotowe na fali dobrych nastrojów na rynku spowodowanych kompromisem za oceanem umocniły się podczas dzisiejszego dnia. Obecnie para EUR/PLN jest wyceniana na 4,0686, natomiast USD/PLN na 3,0693.
Warto przypomnieć, że uzyskany kompromis nie kończy problemów Amerykanów, zostało bowiem jeszcze kilka kwestii do rozwiązania, na poradzenie z którymi politycy dali sobie dwa miesiące, w razie niepowodzenia kłopoty Amerykanów mogą pogłębić spowolnienie gospodarcze w Polsce. Jak niejednokrotnie wspominaliśmy, pierwsza połowa roku będzie stała pod znakiem słabej koniunktury, w drugiej ma nastąpić poprawa, jednak wzrost w całym 2013 roku prawdopodobnie będzie niższy niż 2,2 procent zakładane w budżecie.
Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej 7 listopada za obniżeniem stóp procentowych o 50 pb głosowali: prezes NBP Marek Belka, Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch oraz Anna Zielińska-Głębocka - wynika z opublikowanych w środę przez NBP wyników głosowań Rady.
Przeciwko obniżce stóp o 50 pb byli: Zyta Gilowska, Adam Glapiński, Jerzy Hausner, Andrzej Kaźmierczak, Andrzej Rzońca oraz Jan Winiecki.
Przypomnijmy, że RPP obniżyła w listopadzie stopy procentowe o 25 pb. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 8-9 stycznia.
Michał Palenciuk
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5756 gości