Złoty może dalej tracić na wartości. Dziś seria odczytów PMI
- Utworzono: piątek, 04, styczeń 2013 09:05
Eurodolar blisko wsparcia na 1,30
Para EUR/USD od 2 stycznia zdecydowanie traci na wartości. Jej kurs spadł z poziomu niemal 1,33 prawie do 1,30. Obecnie eurodolar znajduje się na poziomie 1,3019.
Wczoraj poznaliśmy protokół z posiedzenia FOMC. Kilku członków Komitetu uważa, że program luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych powinien zakończyć się przed końcem 2013 r., ponieważ jego kontynuowanie może grozić destabilizacją systemu finansowego w USA.
Przypomnijmy również, że Rezerwa Federalna zaakceptowała na grudniowym posiedzeniu dodatkowy skup obligacji skarbowych. Bank centralny USA zakomunikował, że rozpocznie w styczniu skup obligacji wartych 45 mld USD miesięcznie, który zastąpi skup aktywów o tej samej wartości, realizowany w ramach wygasającej w grudniu operacji Twist.
Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne, podobnie jak czwartkowe, jest wypełnione szeregiem publikacji makroekonomicznych.
Między 9:00 a 10:00 poznamy PMI dla sektora usług. Będą one dotyczyć Hiszpanii (poprzednio 42,4 pkt), Włoch (poprzednio 45 pkt), Francji (poprzednio 46 pkt), Niemiec (poprzednio 49,7 pkt), Strefy Euro (poprzednio 46,7 pkt) i Wielkiej Brytanii (poprzednio 50,2 pkt).
O 11:00 poznamy szacunkowy odczyt nt. inflacji HICP w Strefie Euro za grudzień. O 14:30 pojawi się natomiast pakiet bardzo istotnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Poznamy oficjalną stopę bezrobocia (poprzednio wynosiła ona 7,7 proc.), a także zmiany zatrudnienia: w sektorze pozarolniczym i prywatnym. Szczególnie zmiana w sektorze pozarolniczym uważana jest za istotny odczyt, dobrze oddający kondycję rynku pracy w USA, a nawet (pośrednio) całej gospodarki.
O 16:00 z USA napłynie raport ISM dla usług, a jednocześnie dane nt. zamówień: w przemyśle, na dobra trwałego użytku i na dobra bez środków transportu. Te trzy informacje podawane są w relacji miesięcznej, przy czym teraz nastąpi publikacja dotycząca listopada. Prognozy zakładają wyraźne spowolnienie dynamiki zamówień.
Złoty słabnie
Złoty od dwóch dni słabnie. Nasza waluta mocno traci do obu głównych walut. Para EUR/PLN jest wyceniana na 4,1065, natomiast USD/PLN na 3,1543. Dolar jest najdroższy od 11 grudnia 2012 roku. Powyższe spadki wartości złotego są spowodowane przede wszystkim spadkiem wartości głównej pary walutowej oraz wzrostem rentowności polskiego długu, która na chwilę obecną wynosi 3,912 proc.
Można więc przypuszczać, że ostatnie wzrosty na rynku naszych obligacji były tylko spekulacyjne i nie miały mocnych podstaw fundamentalnych. W najbliższych dniach spodziewamy się dalszego osłabienia naszej waluty o kilka groszy. Zastanawiać też może, gdzie przemieści się kapitał (głownie zagraniczny) z realizacji zysków na polskich obligacjach?
8-9 stycznia odbędzie się kolejne posiedzenie Rady polityki Pieniężnej, na którym Rada najprawdopodobniej zdecyduje się na obniżkę stopy procentowej o 25 pb.
W serwisach natomiast pojawiła się wypowiedź wiceministra finansów, Wojciecha Kowalczyka, skierowana w stronę Rady Polityki Pieniężnej i będąca w skrócie próbą wywarcia presji na Radę, aby ta w sposób bardziej zdecydowany obniżyła stopy. Jednak wątpimy, aby ta wypowiedź wpłynęła na RPP, którą cechuje niezależność.
Michał Palenciuk
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5813 gości