Wskaźnik apetytu na ryzyko w górę. Co ze złotym?
- Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2013 08:55
Eurodolar nadal blisko wsparcia 1,30
Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego ustalił w niedzielę w Bazylei przepisy, które mają zagwarantować, że banki będą miały wystarczające kapitały, by przetrwać ostry kryzys finansowy trwający 30 dni. Zważywszy, że kryzysy finansowe z reguły trwają dłuższy okres czasu, nie sądzimy, aby w jakiś sposób uchroniło to banki przed skutkami przyszłych kryzysów. Mimo wszystko dobrze jednak, że pojawiają się kolejne zmiany w tym kierunku.
Na parze EUR/USD po piątkowym spadku kursu dotarliśmy do poziomu wsparcia 1,30 (a przez moment został on nawet przebity), obecnie zaś znajdujemy się nieco wyżej (na poziomie 1,3045).
Podczas dzisiejszej sesji nie mamy wielu wydarzeń makroekonomicznych. O 10:30 poznamy Indeks Sentix ze Strefy Euro, pół godziny później poznamy dane dotyczące inflacji PPI (r/r) również dla tego regionu. Także dziś odbędzie się publiczne wystąpienie szefa ECB - Mario Draghiego. A głównym wydarzeniem w tym tygodniu wpływającym na wartość eurodolara może być czwartkowe posiedzenia EBC.
Wskaźnik Apetytu na Ryzyko (Risk Appetite Index - RAI), wyliczany przez ekonomistów banku Lloyds, odbił się w tym tygodniu. "Nasz indeks apetytu na ryzyko (RAI), który jest oparty na ruchach na globalnych rynkach akcji, walut, obligacji i surowców, odbił się w tym tygodniu. (…) Wzrost wskaźnika był w dużej mierze wynikiem osiągniętego w ostatniej chwili, poniedziałkowego porozumienia dotyczącego uniknięcia konsekwencji klifu fiskalnego w USA. Pozytywne informacje gospodarcze pojawiające się w dalszej części tygodnia spowodowały dalsze zwyżki indeksu" - napisano w komunikacie.
Jest to o tyle ciekawe, że w poprzednim tygodniu ryzykowne aktywa, takie jak złoty czy akcje, dość mocno traciły, szczególnie w drugiej połowie tygodnia
Złoty lekko zyskuje
Rentowność polskich 10 latek w ostatnich dniach wzrosła, na chwile obecną wynosi ona 3,95 proc. Potwierdza to teorie o raczej spekulacyjnym charakterze ostatnich wzrostów cen. Obecnie – w reakcji na dobre kwotowania głównej pary walutowej – nasza waluta umacnia się. Para EUR/PLN jest wyceniana na 4,1129 PLN, zaś USD/PLN na 3,1506PLN.
W tym tygodniu wydarzeniem numer jeden, mogącym mieć wpływ na wartość złotego, będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Choć sama decyzja jest już raczej znana i najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z kolejną obniżką, zagadką pozostaje jej rozmiar.
Michał Palenciuk
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5849 gości