Czy Mario Draghi zmieni kierunek Eurodolara? Co ze złotym?
- Utworzono: czwartek, 07, luty 2013 09:10
Nadal w dół
Wydaje się, że główna para walutowa kontynuuje kurs na południe. Tak jak poprzednio wspominałem, jeśli kurs przebije poziom 1,3450, bardzo prawdopodobne będą głębsze spadki. Do zanegowania obecnej korekty potrzebny byłby wzrost powyżej 1,36. Obecnie kurs wspólnej waluty wynosi 1,3529.
Dziś w Brukseli rozpoczyna się spotkanie przywódców UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Zapewne nie obędzie się bez cięć, poszczególni płatnicy będą spierali się o większe rabaty. Z pewnością będą to trudne rozmowy. Szczyt rozpoczyna się o 15:00. Warto przypomnieć, że ostatnie listopadowe spotkanie zakończyło się fiaskiem. W przypadku nie uzyskania porozumienia nastroje w Europie mogą znacząco się pogorszyć.
Dziś również poznamy decyzje ECB ws. stóp procentowych, jednak jest ona niemal pewna - stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. Ważniejsza będzie konferencja prasowa z udziałem prezesa ECB – Mario Draghiego, który może stwierdzić, że mocne euro zagraża rozwojowi Eurolandu - nastroje mogą się wtedy znacząco pogorszyć, co zapewne zacznie skutkować wyprzedażą wspólnej waluty i spadkiem kursu głównej pary walutowej.
Złoty neutralnie
Pary złotowe rozpoczynają sesję neutralnie, stabilizując się na poziomach z wczorajszego zamknięcia. Obecnie kurs pary EUR/PLN to 4,1784, zaś USD/PLN 3,0887.
Przypomnijmy, że wczoraj Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb. do 3,75% (stopy referencyjnej). Jest to już czwarta z kolei obniżka od listopada ubiegłego roku. Po ostatnich słabych odczytach posunięcie to było spodziewane i jak najbardziej naturalne. Tymczasem rynek czekał na komunikat z posiedzenia Rady. Kiedy ten nadszedł, a pierwszy wydźwięk komunikatu dawał do zrozumienia, że kolejnej obniżki nie będzie, złoty zaczął się umacniać. Chwile później Marek Belka – prezes NBP (w odpowiedziach na pytania dziennikarzy) stwierdził, ze nastawienie Rady się nie zmieniło i marcowa obniżka nadal jest możliwa, spowodowało to ruch powrotny złotego - na wyższe poziomy. RPP uzależnia swoją kolejną decyzję od koniunktury gospodarczej inflacji oraz marcowej projekcji NBP.
Dziś nie mamy doniesień z naszego rynku, więc złoty będzie podatny na informacje z zewnątrz oraz na kurs eurodolara, a ten ze względu na dzisiejszą konferencję prezesa ECB może cechować się podwyższoną zmiennością.
Podczas dzisiejszej sesji w kalendarzu mamy kilka figur makroekonomicznych. O 12:00 poznamy dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech. Wydarzeniem numer jeden jest wspomniana decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz późniejsza konferencja prasowa po posiedzeniu ECB, te wydarzenie będą miały miejsce około 14:00. Na koniec tradycyjnie jak co czwartek napłyną informację z USA dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Michał Palenciuk
FMCM
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5807 gości