Zamieszanie na Cyprze trzęsie rynkami. Co z kwotowaniami walut?
- Utworzono: wtorek, 19, marzec 2013 09:29
Wskaźnik apetytu na ryzyko w dół
Wskaźnik Apetytu na Ryzyko, konstruowany przez ekonomistów banku Lloyds, w ubiegłym tygodniu znacznie się obniżył, podobnie jak wskaźnik apetytu na ryzyko dla Strefy Euro. Jak można się domyślać, związane jest to z obecną sytuacją na Cyprze.
Wczoraj widmo obłożenia podatkiem depozytów w tym kraju, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego, wywołało duże zamieszkanie na rynkach. Spadki zanotowały zarówno parkiety giełdowe (najważniejsze indeksy Wall Street zakończyły sesję na minusie), ale spadł również kurs głównej pary walutowej. Dodatkowo atmosfera jest podgrzewana w mediach. Ponadto rośnie rentowność na rynkach długu krajów PIIGS – Hiszpanii i Włochów. Ich obywatele również obawiają się zajścia podobnego scenariusza jak na Cyprze.
Na dziś planowane jest głosowanie w cypryjskim parlamencie - i to ono będzie podczas sesji przykuwało największą uwagę inwestorów. Obecnie proponowane jest zwolnienie z opodatkowania depozytów o wartości do 100 tys. EUR, jednak depozyty powyżej tej kwoty miałyby zostać obłożone podatkiem na poziomie 15,6 proc. Ponadto dzisiejsza zawiera kilka wydarzeń. O 11:00 pojawi się Indeks instytutu ZEW z Niemiec, o 13:30 poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (liczbę pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów domów), natomiast pół godziny później poznamy najważniejszy odczyt w kontekście wartości naszej waluty, mianowicie produkcje przemysłową i budowlano-montażową.
Planowane na jutro posiedzenie FOMC schodzi na dalszy plan, jednak również i to wydarzenie będzie budziło duże zainteresowanie rynku. Oczekiwane będą przede wszystkim informacje na temat ewentualnego zakończenia programu QE3. FOMC opublikuje także projekcje makroekonomiczne. Po posiedzeniu zaplanowana jest konferencja prasowa Bena Bernanke. Na chwile obecną główna para walutowa jest wyceniana na 1,2934.
Złoty względnie stabilny
Tak jak wspomniałem powyżej, o 14:00 poznamy najważniejszy dziś odczyt w kontekście wartości naszej waluty, mianowicie produkcje przemysłową i budowlano-montażową z naszego kraju za luty. Ponadto uwagę inwestujących w złotego będzie przykuwała sprawa Cypru. Na chwile obecną dolar jest wyceniany na 3,2097 PLN, zaś euro na 4,1519. Z technicznego punktu widzenia para EUR/PLN pozostaje w zakresie ostatnich zmienności, zaś USD/PLN znajduje się ponad ważnym poziomem 3,20.
Michał Palenciuk
FMC Management
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5749 gości