Eurodolar w krótkoterminowym trendzie spadkowym – raport tygodniowy
- Utworzono: piątek, 23, sierpień 2013 16:19
Czekając na Jackson Hole…
W poniedziałek 19 sierpnia przy braku istotnych danych makroekonomicznych na eurodolarze nie można było obserwować wyraźnego wyrwania się popytu na północ lub podaży na południe. Owszem mieliśmy pewne ruchy i rzecz jasna dla kogoś grającego bardzo krótkoterminowo może być nader istotne to, że w ciągu dnia notowano zarówno 1,3320, jak i 1,3375 (a pod koniec sesji 1,3360) – ale to wszystko wciąż nie oznaczało ustalenia wyraźnej tendencji.
Dzień później sesja przyniosła nam znaczący wzrost wartości głównej pary walutowej; o ile jeszcze rano testowane były minima z dnia poprzedniego, to po obronie tych wsparć w późniejszych godzinach popyt na wspólną walutę okazał się tak duży, że wywindował kurs do poziomów nienotowanych od lutego bieżącego roku. Co ciekawe, warto dodać, że powyższa sytuacja miała miejsce przy niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym. Około 16:00 tego dnia para EUR/USD wyceniana była na 1,3440.
W środę (21 sierpnia) sesja przyniosła nam korektę wtorkowych wzrostów pary EUR/USD. Pod koniec sesji wyceniana była ona na 1,3375, a po publikacji minutek z ostatniego posiedzenia FOMC jej wartość spadła do 1,334, natomiast w kolejnych kilkunastu godzinach jeszcze niżej.
Wczorajszy dzień na parze EUR/USD przebiegał w spadkowym, lecz bardzo ciekawym tonie. Początkowo stroną dominującą była opcja pro-dolarowa, co ciekawe miało to miejsce przy lepszych od prognoz wstępnych odczytach indeksów PMI dla przemysłu i usług za sierpień dla Niemiec i Strefy Euro. W drugiej części dnia poznaliśmy pakiet danych z USA, które okazały się nieco gorsze od prognoz (co teoretycznie nieco oddala perspektywę wygaszania programu QE w tym kraju) umocniły one wspólną walutę.
Dziś sesja przebiega w dość spokojnym tonie. Z ciekawszych danych poznaliśmy finalny odczyt PKB z Niemiec za II kwartał, który nie zaskoczył i wypadł zgodnie z prognozą (wzrost o 0,7 proc w ujęciu kwartalnym i 0,9 proc w ujęciu rocznym. Dane te potwierdzają lekkie ożywienie w tym kraju. Obecnie wartość pary EUR/USD wynosi 1,3346. Wydarzeniem najbliższych kilkunastu godzin będzie sympozjum w Jackson Hole z udziałem przedstawicieli banków centralnych i to wydarzenie może przynieść sporą zmienność na wykresie.
Lepsze dane z Polski umocniły złotego
Nasza waluta w tym tygodniu nieco zyskała na wartości. W stosunku do dolara podrożała o 0,4 proc a wobec euro o 0,05 proc. Obecnie para EUR/PLN wyceniana jest na 4,2322 PLN, zaś USD/PLN na 3,1647 PLN. W tym tygodniu w umocnieniu naszej waluty pomogły lepsze dane z Polski oraz rosnąca ( w przekroju całego tygodnia, wzrost o 0,3 proc) para EUR/USD.
Michał Palenciuk
FMCM
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 4130 gości