Janet Yellen nominowana na prezesa FED. Sezon wyników rozpoczęty
- Utworzono: środa, 09, październik 2013 22:54
Sesja na amerykańskich parkietach rozpoczęła się na nieznacznym minusie. Następnie, przez około godzinę czasu, indeks S&P500 oscylował wokół zera. Około godziny 20 czasu polskiego, S&P500 zdołał się lekko wybić, ale ostatecznie zakończył notowania zaledwie na +0,06%. Prawie identycznie zachowywał się indeks DJIA, który zarobił dzisiaj +0,18%. Najgorzej wypadł Nasdaq tracąc 0,46%.
Jedną ze spółek utrzymujących S&P500 „na powierzchni” była Alcoa (+3,09%). Wczoraj po sesji spółka podała wyniki za 3 kwartał 2013 r.. Osiągnięty zysk netto przerósł oczekiwania analityków (0,11 USD na akcję bez czynników jednorazowych, konsensus na 0,06 USD). Rok temu odnotowana została strata. Przychody spółki wzrosły do poziomu 5,77 mld USD (o 1,9% r/r). Alcoa nieznacznie podwyższyła swoją prognozę wzrostu przychodów na 2013 rok (z 3-8% do 5-9% r/r). Bez zmian pozostały natomiast, przewidywania spółki względem zmiany popytu na aluminium w roku 2013 (+7% r/r).
Spadek indeksu Nasdaq spowodowany został drugim dniem odreagowania, na niektórych spółkach technologicznych. W środę, traciły m.in. akcje Facebooka (-0,19%) oraz Tesla Motors (-3,38%).
Rynek akcyjny nie zareagował gwałtownie na opublikowany wieczorem protokół z posiedzenia FOMC. Nieoczekiwanie okazało się, że bardzo mało brakło, aby FED zaczął ograniczać program QE3 już we wrześniu. Większość członków komitetu było za tym, żeby proces ten rozpocząć jeszcze w tym roku. Brak decyzji wynikał z niepewności o stabilność obecnego ożywienia gospodarczego.
Tymczasem w FED szykują się zmiany. Z końcem stycznia 2014 roku mija kadencja obecnego prezesa – Bena Bernanke. Jego miejsce zajmie Janet Yellen, nominowana dzisiaj przez prezydenta Baracka Obamę. Będzie to pierwsza kobieta na tym stanowisku od początku istnienia tej instytucji. Yellen uważana jest za zwolenniczkę obecnej stymulacji gospodarki przez FED. Wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowała politykę obecnego prezesa.
W dalszym ciągu nie udało się uzyskać porozumienia w kongresie USA odnośnie limitu zadłużenia. Termin przeznaczony na rozmowy upływa 17 października. Pojawiają się głosy, że kongresmeni są skłonni do krótkoterminowego podniesienia limitu w celu przedłużenia negocjacji.
Dzisiejsze wiadomości zwiększyły popyt na dolary. USD umacnia się względem głównych walut. Zauważalne są spadki na parze walutowej EUR/USD (-0,37%) oraz GBP/USD (-0,80%). Wzrost wartości dolara negatywnie wpływa na cenę złota i srebra, które zmalały odpowiednio o 1,05% i 2,02%. Zniżkami zareagowały też 10-letnie obligacje rządowe, zwiększając rentowność do 2,65% (+0,42%).
Ryszard Miodoński
Analityk
Noble Funds TFI
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2393 gości