FOMC (jeszcze) nie skomplikuje sytuacji na giełdach
- Utworzono: czwartek, 18, wrzesień 2014 11:57
Najważniejsze wydarzenie tego tygodnia, czyli posiedzenie FOMC, raczej nie będzie przyczyną większej korekty na rynkach kapitałowych, co zresztą wczoraj widać było po zachowaniu Wall Street. S&P500 znajduje się znów minimalnie ponad poziomem 2000 pkt, na węższym indeksie DJIA nowy historyczny rekord w trakcie wtorkowej sesji ustawiony na poziomie 17221,11 pkt.
FOMC, zgodnie z oczekiwaniami zredukował program QE3 o kolejne 10 mld USD. Aktualnie Rezerwa Federalna skupuje obligacje zabezpieczone hipotekami o maksymalnej wartości 5 mld USD miesięcznie i obligacje skarbowe o wartości 10 mld USD. Program zostanie wygaszony podczas październikowego posiedzenia. Stopy procentowe oczywiście pozostały bez zmian, a dodatkowo komunikat po posiedzeniu w najważniejszym dla rynku punkcie pozostał taki sam – pojawił się zwrot o pozostawieniu stóp procentowych na niskim poziomie przez znaczący okres czasu. Podane zostały też najnowsze projekcje makroekonomiczne, gdzie lekko obniżono szacunek PKB w bieżącym i przyszłym roku, ale jednocześnie niższa ma być stopa bezrobocia i wynieść 5,9-6% na koniec bieżącego i 5,5% na koniec przyszłego roku. Mimo to inflacja CPI ma pozostać w ryzach i do 2017 r. być poniżej 2% w ujęciu rocznym.
Wg mnie przekaz pozostał na tyle gołębi, że rynek nie ma jeszcze podstaw (analizując samą retorykę Fed) do oczekiwań podwyżek stóp procentowych w I kw. 2015 r. Niepewność z rynku kapitałowego powinna zatem być zdjęta, co pozytywnie wpłynie na zachowanie indeksów w kolejnych dniach, a nawet tygodniach. Inną kwestią jest reakcja eurodolara. Nastawienie na silną amerykańską walutę jest bardzo wyraźne, a zniżka kursu EUR/USD do 1,2840 notowanego we wtorek to potwierdza. Owszem, w przekazie FOMC można dostrzec pewne zaostrzenie stanowiska – 2 członków głosowało przeciwko utrzymaniu forward guidance w niezmienionym kształcie (wcześniej był to tylko Ch. Plosser). Wobec czerwcowej projekcji stóp procentowych również są zmiany w kierunku jej podwyższenia z 1-1,25% do 1,25-1,50% na koniec 2015 r. Tym zwiększeniem prawdopodobnej skali podwyżek można tłumaczyć reakcję kursu EUR/USD, ale i tak jest ona raczej na wyrost. Powinny zostać przeprowadzone próby powrotu powyżej poziomu 1,29 i zanegowania sygnału sprzedaży euro.
Łukasz Rozbicki
MM Prime TFI S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 3378 gości