Komentarz rynkowy: marzec 2013
- Utworzono: wtorek, 09, kwiecień 2013 07:51
Rynki finansowe na świecie
Marzec okazał się udanym miesiącem dla inwestorów w USA. Indeks S&P500 zyskał 3,6%. Symboliczne wzrosty miały miejsce w Niemczech oraz Francji. Indeksy DAX oraz CAC40 wzrosły odpowiednio o 0,7% i 0,2%. Pozytywnie wyróżniła się giełda w Turcji, gdzie ISE100 zyskał w marcu ponad 8%. Korekcie uległy ceny głównych surowców.
Ropa naftowa kosztowała na koniec marca 110 USD (-1,4%). Cena uncji złota po spadku w lutym o 5% w marcu odrobiła część tych strat zyskując 1,5% (na koniec marca cena uncji kosztowała 1 603 USD). W ubiegłym miesiącu inwestorzy żyli problemami relatywnie niewielkiego Cypru, który jest uznawany za raj podatkowy. W celu rozwiązania problemów finansowych tego kraju próbowano opodatkować depozyty złożone w cypryjskich bankach. Ostateczne rozwiązanie problemów finansowych Cypru nie zostało ustalone, ale inwestorzy zaczęli się obawiać, że takie rozwiązanie mogłoby zostać przeniesione do innych krajów Europy, co doprowadziłoby do destabilizacji sektora finansowego i mogłoby oddalić perspektywy wyjścia z obecnego kryzysu finansowego. Bieżące wskaźniki makroekonomiczne w europejskiej gospodarce są relatywnie słabe, ale przy założeniu, że spowolnienie w globalnej gospodarce wytraca swój impet, nasz bazowy scenariusz zakłada wzrost wartości indeksów giełdowych w 2013 roku. Dane makro
Polska – makroekonomia i rynek dłużny
Publikowane w zeszłym miesiącu dane makroekonomiczne okazały się niestety gorsze niż poprzednie. Wszystko na to wskazuje, że I kwartał 2013 r. będzie się charakteryzował kontynuacją spowolnienia gospodarczego w Polsce. Produkcja przemysłowa spadła o 2,1% r/r. Spadki produkcji przemysłowej wystąpiły w 17 spośród 34 sekcji. Najsilniej spadła produkcja w kategoriach: maszyn i urządzeń (-13,2%), metali (-8,2%), samochodów (-5,9%). W spadkowych sekcjach przemysłu przeważały te z większym udziałem eksportu. Również sprzedaż detaliczna obniżyła swoją dynamikę (-0,8% r/r) w porównaniu do 3,1% wzrostu poprzednio. W ślad za słabością konsumpcji i czynnikami zewnętrznymi mieliśmy do czynienia z silnym spadkiem inflacji CPI. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły zaledwie o 1,3% r/r (co jest poniżej dolnego przedziału celu inflacyjnego RPP – 1,5%). Największy wpływ na zachowanie się dynamiki cen miały obniżki w kategorii łączność, odzież, obuwie oraz żywność. Rynek pracy zaskoczył nieznacznie zwiększeniem przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw o 4,0% r/r. Natomiast zatrudnienie spadło o 0,8% r/r wraz ze wzrostem stopy bezrobocia do poziomu 14,4% z 14,2%. Na marcowym posiedzeniu RPP po raz kolejny obniżyła stopy procentowe, jednak zaskakując inwestorów skalą dokonanego cięcia w wysokości 50pb. Główna stopa wynosi obecnie 3,25%, osiągając najniższy poziom w historii. Rada umieszczając w komunikacie zdanie: „Marcowa decyzja stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu łagodzenia polityki pieniężnej” wskazała na prawdopodobne zakończenie cyklu luzowania monetarnego. Taka interpretacja komunikatu została zresztą potwierdzona w czasie konferencji, kiedy to prezes Belka użył nawet frazy „wait and see”. Co prawda późniejsze słabsze informacje gospodarcze spowodowały powrót oczekiwań na kolejny ruch ze strony RPP, co można zauważyć w rentownościach na krótkim końcu krzywej dochodowości. W marcu notowania obligacji charakteryzowały się spadkiem rentowności/wzrostem cen. Na koniec miesiąca rentowności obligacji spadły i wynosiły odpowiednio: (OK0715) 3,15% wobec 3,48% na koniec lutego, (PS0418) 3,45% wobec 3,63%, natomiast (DS1023) 3,93% wobec 3,97%. Złoty m/m stracił na wartości wobec głównych walut.
Kursy zamknięcia wobec głównych walut wynosiły odpowiednio: EUR/PLN 4,18 vs 4,14 i USD/PLN 3,25 vs 3,18.
Polska – rynek akcji
W Polsce wartości indeksów giełdowych WIG i WIG20 podlegały dalszej korekcie po i tak relatywnie słabym lutym . Pierwszy z wymienionych spadł o 2,4%, a drugi o 3,3%. Od początku roku spadek wartości indeksu WIG wynosi blisko %, a indeksu WIG20 aż ponad 8%. Warszawska GPW zachowuje się relatywnie słabo szczególnie w porównaniu z giełdami w USA i w Europie Zachodniej. Z największych spółek istotny wzrost wartości odnotował kurs akcji Synthosu (+13,9%). Inwestorzy kupując akcje Synthosu liczyli na poprawę sytacji na europejskim rynku kauczuków. Z dużych spółek z pozytywną stopą zwrotu miesiąc zakończyły jeszcze tylko kursy akcji PGE (+3,1%), BRE (+1,3%), Banku Handlowego (+1,2%) oraz PZU (+0,3%). Oczekujemy, że najprawdopodobniej w I połowie 2013 roku dojdzie do sytuacji, kiedy dynamika polskiego PKB przestanie spadać, a następnie zacznie się odbijać. Wyceny polskich spółek w świetle oczekiwanej poprawy sytuacji gospodarczej nie są wysokie. Nie można jednak wykluczyć kontynuacji obecnie trwającej korekty hossy z ostatnich miesięcy. Reasumując, najbliższe miesiące powinny być wykorzystywane do zwiększania ekspozycji w akcjach, szczególnie w przypadku kontynuacji korekty.
Quercus TFI
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5737 gości