Spadki na indeksach po danych dotyczących strategii wyjścia z QE
- Utworzono: środa, 19, czerwiec 2013 22:40
Kluczowe dane dotyczące polityki monetarnej w USA przełożyły się dziś na znaczne umocnienie dolara amerykańskiego, wzrost rentowności obligacji 10-letnich (i zbliżenie się do wartości z marca 2012 r.) oraz spadki na głównych indeksach akcyjnych. Indeks S&P 500 otworzył sesję na neutralnym poziomie a jego zmienność była niska, aż do czasu decyzji FED. Następnie wśród inwestorów dało się zauważyć nerwowość, przy której jednak mocniejsza okazała się strona podaży, która ostatecznie doprowadziła indeks S&P 500 do poziomu 1628,93 pkt (-1,39proc.), DJI do: 15112,19 pkt (-1,35 proc.) a NASDAQ: 3443,20 pkt (-1,12 proc.). Wszystkie sektory zanotowały dziś spadek a najmocniej zniżkował sektor usług telekomunikacyjnych: - 2,25 proc. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich wzrosła do 2,31 proc.
Przed rozpoczęciem notowań w Stanach, podano liczbę wniosków o kredyt hipoteczny. Spadek wyniósł 3,3 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia, względem poprzedniego wzrostu o 5 proc. Nie udało się zatem utrzymać pozytywnych nastrojów, które towarzyszyły od czasu publikacji poniedziałkowych danych z rynku nieruchomości - indeks NAHB po raz pierwszy od kwietnia 2006 r. przekroczył wartość 50, osiągając ostatecznie 52.
Na dwie godziny przed zakończeniem handlu, poznaliśmy kluczowe decyzje dotyczące polityki monetarnej. FED zdecydował się utrzymać skup aktywów na poziomie 85 mld USD rocznie. Potwierdził również dotychczasowe cele inflacji i stopy bezrobocia, przy których utrzymane zostaną stopy procentowe. Jednocześnie ocenił tempo rozwoju gospodarki za umiarkowane, któremu towarzyszy poprawa na rynku pracy. 14 z 19 członków FOMC uznało, że prawdopodobnie podwyżki stóp procentowych będą możliwe po 2015 r. Projekcje ekonomiczne wskazują, że stopa bezrobocia już w 2014 r. może osiągnąć docelowy poziom 6,5 proc. Prognozy z marca mówiły o możliwym zbliżeniu się do celu dopiero w 2015r. Prognoza wzrostu PKB w przyszłym roku została zrewidowana z przedziału 2,9-3,4 proc. do 3-3,5 proc. Mimo poprawy sytuacji na rynku pracy, Komisja wyraziła gotowość do zmniejszania ale i zwiększania skupu aktywów.
Podczas konferencji prasowej szefa FED, zasygnalizowano, że spadek stopy bezrobocia do 6,5 proc. nie będzie oznaczał automatycznej podwyżki stóp - na co rynek zareagował optymistycznie. Kluczową informacją było stwierdzenie, że przy założeniu spełnienia się prognoz, w tym roku prawdopodobnie czekać nas będzie zmniejszenie skupu aktywów. Cały proces wychodzenia z programu QE ma się zakończyć do połowy 2014r. W tym czasie stopa bezrobocia powinna kształtować się na poziomie 7 proc..
Michał Kozak
Noble Funds TFI S.A.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2573 gości