Komentarz rynkowy Quercus TFI
- Utworzono: czwartek, 04, lipiec 2013 13:03
Rynki finansowe na świecie
Czerwiec charakteryzował się dosyć dużym zróżnicowaniem jeżeli chodzi o zachowanie poszczególnych rynków zagranicznych. W dalszym ciągu relatywnie dobrze zachowywały się giełdy w USA oraz Japonii.
W samym czerwcu indeks S&P500 spadł o około 1,5%, natomiast japoński Nikkei225 o 0,7%. Po wcześniejszych wzrostach ocniejszą korektę zanotował z kolei niemiecki DAX, spadek o 4,7%. Do dużej wyprzedaży doszło z kolei na rynku tureckim, gdzie główny indeks giełdowy spadł w samym czerwcu o ponad 11%. Przyczyną tak mocnej korekty były zamieszki i protesty mieszkańców Turcji przeciwko władzy. Ważną kwestią, która również miała wpływ na słabsze zachowanie niektórych rynków (np. rosyjskiego i chińskiego), były spadające ceny większości surowców. Miedź, złoto, srebro, węgiel, stal, aluminium pozostawały w trendzie spadkowym, który w samym czerwcu jeszcze przyspieszył. W dłuższym terminie taka sytuacja powinna mieć pozytywne przełożenie na globalny wzrost gospodarczy, natomiast w krótszym okresie miała wpływ na spadek rosyjskiego indeksu RTS o 4% w czerwcu. Amerykański FED kontynuował swoje zapowiedzi o możliwości wycofania się lub ograniczenia luzowania ilościowego. Dodało to trochę dodatkowej nerwowości na globalnym rynku finansowym. Aczkolwiek, aby tak się ostatecznie stało, najpierw musi dojść do poprawy wskaźników gospodarczych w tym kraju. A to byłby pozytywny sygnał dla inwestorów.
Polska – makroekonomia i rynek dłużny
Czerwiec przyniósł kolejną w tym roku obniżkę stóp procentowych. RPP obniżyła główną stopę o 25 pb do rekordowego poziomu 2,75%. W komunikacie po posiedzeniu, Rada zwracała
uwagę między innymi na niski poziom inflacji CPI i oczekiwań inflacyjnych w Polsce oraz kontynuacji spowolnienia gospodarczego w kraju. Potwierdzeniem decyzji okazał się odczyt inflacji CPI, która spadła do poziomu 0,5% r/r wobec poprzedniej wartości na poziomie 0,8% r/r. Na tak niski odczyt (konsensus prognoz wynosił 0,8% r/r) złożyły się relatywnie niskie ceny żywności i przede wszystkim spadki cen w kategorii paliwa, rekreacja i kultura oraz telekomunikacja. W zdecydowanej większośc i kategorii ceny pozostały stabilne, co może potwierdzać silne procesy dezinflacyjne. Roczny wskaźnik inflacji bazowej spadł z 1,1% do 1,0%. Dane z gospodarki nie pokazały przełomu w sytuacji gospodarczej Polski. Produkcja przemysłowa spadła o 1,8% r/r wobec wzrostu o 2,7% r/r poprzednio (rynek oczekiwał -1,9%). Na spadek produkcji przemysłowej wpływ miały ujemna różnica w liczbie dni roboczych oraz wysoka baza statystyczna z poprzedniego roku. Spadek produkcji przemysłowej nastąpił w 18 spośród 34 sekcji i koncentrował się w sekcjach o charakterze eksportowym (tj. urządzenia i maszyny, metale, komputery). Wzrost produkcji nastąpił natomiast w sekcji pojazdów samochodowych. Produkcja budowlano-montażowa spadła w ujęciu rocznym aż o 27,6% i był to najgłębszy spadek w historii. Trochę lepiej zaprezentowała się sprzedaż detaliczna, która wzrosła o 0,5% r/r, co było wynikiem lepszym niż konsensus rynkowy w wysokości +0,3%. Można zauważyć powolną odbudowę konsumpcji w ślad za kolejnymi cięciami stóp procentowych. Na rynku pracy lekka sezonowa poprawa we wskaźniku stopy bezrobocia, która wyniosła 13,5% w porównaniu do 14,0% poprzednio. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w ujęciu rocznym o 0,9% r/r, nieznacznie mniej od konsensusu rynkowego (-1,0% r/r). Dynamika płac obniżyła się z 3,0% do 2,3%. W zeszłym miesiącu notowania obligacji ulegały dalszej silnej korekcie notowań. Główną przyczyną okazał się ostatni komunikat amerykańskiego banku centralnego, który był o wiele bardziej optymistycznie nastawiony do kondycji i trwałości ożywienia gospodarki USA. Na konferencji po posiedzenie Bernanke (szef Fedu ) zapowiedział ograniczenie (jeszcze w 2013 r.) i potem (w 2014 r.) zakończenie stymulacji ilościowej, co przełożyło się na zachowanie rynków rozwijających się w tym polskich obligacji (rentowność 10-letniej obligacji wzrosła do dawno niewidzianych poziomów powyżej 4,5%). Na koniec miesiąca rentowności wynosiły odpowiednio: (OK0715) 3,08% wobec 2,73% na koniec maja, (PS0418) 3,70% wobec 3,14%, natomiast (DS1023) 4,37% wobec 3,62%. Również złoty dalej nieznacznie tracił na wartości wobec głównych walut: USD i
EUR. Kursy zamknięcia wobec głównych walut wynosiły odpowiednio: EUR/PLN 4,32 vs 4,28 i USD/PLN 3,32 vs 3,28.
Polska – rynek akcji
Po dobrym maju w czerwcu mieliśmy do czynienia z silną korektą indeksów na GPW. Najmocniejszych spadków doświadczył indeks WIG20, który spadł w samym czerwcu o 9,7%. WIG spadł o 6,4%. Zdecydowanie lepiej radziły sobie małe i średnie spółki, których korekta praktycznie w ogóle nie dotknęła. Indeks mWIG40 spadł o 1,3%, natomiast sWIG80 wzrósł o 1,7%. Rynek polski był w tym zasie jednym z najsłabszych rynków wschodzących na świecie. Do mocnej przeceny największych polskich spółek w dużym stopniu przyczyniła się początkowa niepewność co do rozwoju sytuacji z OFE, a następnie sam raport o OFE i planowane zmiany w systemie, które mogą negatywnie wpłynąć na cały rynek kapitałowy w naszym kraju. W czerwcu mieliśmy także kilka rozczarowań na szczeblu konkretnych spółek. Inwestorzy oczekiwali wyższych dywidend z takich podmiotów, jak KGHM, PKN Orlen oraz PGE i zostali rozczarowani, co również negatwnie wpłynęło na cały polsk irynek. Spadające globalnie ceny surowców (miedzi, srebra, węgla) spotęgowały korektę na kursach takich spółek, jak KGHM, JSW czy Bogdanka. Z drugiej strony w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, a oprocentowanie depozytów bankowych spadało w dalszym ciągu do poziomów mało atrakcyjnych, co spowodowało zwiększone napływy do funduszy akcji w tym okresie. Prawdopodobnie znajdujemy się blisko dna w spowolnieniu gospodarczym. Ostatnie osłabienie się kursu złotego, a także niższe ceny surowców powinny być wspierające dla rozwoju gospodarczego naszego kraju w kolejnych kwartałach.
Quercus TFI
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2566 gości