Ampli nadal w wyjątkowym stanie
- Utworzono: wtorek, 16, maj 2017 03:40
Stan rzeczy pod napięciem - tak podsumowaliśmy sytuację Ampli w kwietniu roku 2016, czyli ponad rok temu. To barwne określenie odnosi się zarówno do profilu działalności firmy, jak i do jej niepokojącej sytuacji.
Otóż Ampli przez długie lata prowadziła (głównie hurtową) sprzedaż towarów elektrycznych - takich jak np. elektronarzędzia, mierniki, gniazda, kable czy przełączniki. Z tego powodu firmę można uważać za podobną do spółki TIM, której sytuacja jest jednak wyraźnie lepsza i ogólnie dobra.
Ampli znajduje się w stanie upadłości układowej - i to już od wakacji roku 2014. Przedsiębiorstwo pracuje z własnym zarządem (choć pod opieką nadzorcy sądowego), ale znacznie zmniejszyło skalę działalności. Zmodyfikowano także jej profil - na import i dystrybucję źródeł światła oraz opraw oświetleniowych pod marką własną. Chodzi o oprawy indukcyjne i LED.
Główni akcjonariusze to prezes Waldemar Madura (34,8 proc.) i Artur Kostyrzewski (32,4 proc.).
Przypomnijmy wyniki roczne Ampli:
Cztery lata - tj. okres od 2012 do 2015 - były bardzo ciężkie. Notowano ujemne wyniki EBITDA, operacyjny i netto. W roku 2016 firmie udało się na dwóch pierwszych pozycjach uzyskać dodatnie kwoty. Rentowności okazały się całkiem niezłe, m.in. dlatego, że przychody są już bardzo niskie (w 2016 mniej niż 5 mln zł). Z drugiej strony, nadal na pozycji netto widniała strata (459 tys. zł).
A co z pierwszym kwartałem 2017? Spójrzmy:
W styczniu, lutym i marcu 2016 było słabo - nie odnotowano zysków na trzech badanych przez nas pozycjach. Rok później firma wyszła na plus, co prawda za cenę kolejnej redukcji sprzedaży. Wyniosła ona tylko 831 tys. zł.
Marża EBITDA za kwartał to prawie 5,2 proc., rentowności operacyjna i netto to odpowiednio 0,12 proc. i 0,24 proc.
W bilansie nadal dostrzegamy silnie ujemny kapitał własny (-4,34 mln zł) oraz bardzo niską płynność bieżącą - tzn. aktywa obrotowe pokrywają tylko 56 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Ogólne zadłużenie to 134 proc. sumy bilansowej. Ma ono przede wszystkim charakter krótkoterminowy.
Opór lokalny to 25 groszy, wsparcia to 20 i 17 groszy. Wykres notowań od dawna porusza się w wąskiej konsolidacji na niskich poziomach, co nie dziwi, biorąc pod uwagę kondycję firmy.
J. Sobal
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5750 gości