ACE Group S.A. na tle sektora motoryzacyjnego
- Utworzono: środa, 17, październik 2012 12:20
Analitycy Erste Securities podtrzymali rekomendację "kupuj" dla akcji producenta części samochodowych ACE i wyznaczyli cenę docelową na 8,00 zł, wynika z raportu opublikowanego w dniu 20 września br.
"Ponieważ negatywne tendencje na rynku samochodowym zostały już uwzględnione w cenie, wydajemy rekomendację 'kupuj' dla akcji spółki. (…) Ze względu za niską wycenę, spółka może być celem wrogiego przejęcia" - czytamy w raporcie.
ACE S.A., czyli Automotive Components Europe S.A., to spółka holdingowa z branży metalowej, zarządzająca przedsiębiorstwami zależnymi, prowadzącymi działalność operacyjną. Od czerwca 2007 roku akcje spółki notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
W skład grupy wchodzą:
- ACE S.A. Luksemburg (spółka matka);
- ACE Boroa S.L.U. Hiszpania;
- ACE 4C A.I.E. Hiszpania (centrum badawczo-rozwojowe Grupy oraz technologiczna platforma rozwoju);
- odlewnia aluminium: EBCC Sp. z o.o.
- dwie odlewnie żeliwa: czeska Feramo s.r.o. i hiszpańska Fuchosa S.L.
Grupa zajmuje się produkcją dwóch rodzajów części samochodowych. Są to elementy układu hamulcowego, a konkretniej: jarzma (za pomocą których mocuje się hamulce do korpusu samochodu) oraz zaciski, w których montowane są szczęki hamulcowe i tłoczki. Zaciski produkowane są w odlewni EBCC, która oprócz tego świadczy usługi projektowania odlewów, symulacji warunków odlewniczych, prototypowania i testów. Fuchosa koncentruje się na produkcji jarzm. Jarzma, a także rozmaite przekładnie zębate, oferuje także Feramo.
Grupa ACE jest największym w Europie dostawcą jarzm (w 2011 roku kontrolowała 40 proc. tego rynku) oraz drugim dostawcą zacisków (co również oznacza 40 proc. rynku). W przypadku jarzm żeliwnych udział ten w ciągu ostatniej dekady stale kształtuje się pomiędzy 40 a 43 proc., natomiast jeśli chodzi o zaciski, to grupa od dziesięciu lat notuje systematyczny wzrost udziału w tym obszarze (w 2002 roku było to jedynie 11 proc. rynku).
Wskaźniki w powyższej tabeli obliczone zostały w oparciu o dane z pierwszego półrocza 2012 roku oraz na dzień 30 czerwca 2012 roku (względnie 29 czerwca z uwagi na weekend). Wynika z nich, że kurs akcji ACE Group S.A. nie był wysoki, jeśli porównać go z ceną walorów innych spółek z tego samego sektora. 5,67 zł za jedną akcję to przedostatnie miejsce i cena niemal 10 razy niższa niż w przypadku Dębicy S.A.
Wartość wskaźnik EV/EBIT jest zbliżona do wartości dla SNK, WLT i DBC, tj. znajduje się pomiędzy liczbami 20 a 30. Jest nieco niższa od średniej arytmetycznej dla sektora, wynoszącej ok. 28,89. Ideałem jest, gdy wartości tego wskaźnika są niskie, ale dodatnie, najlepiej więc pod tym względem wypada ACG. Średnia z sześciu spółek dla wskaźnika EV/EBITDA to 16,71, zatem rezultat ACE (tj. 12,42) można uznać za satysfakcjonujący. Warto pamiętać, że wskaźnik EV/EBITDA uchodzi za bardziej wiarygodny od EV/EBIT.
Wartość wskaźnika C/WK wynosi w przypadku ACE Group 0,73, co można uznać za dobry rezultat, szczególnie że jest niższy od średniej arytmetycznej dla branży (ok. 1,14). Wskaźnik C/ZO również jest nieco niższy od wartości przeciętnej, co jest pozytywnym sygnałem. Korzystnie dla ACE wypada również stosunek EV do przychodów – od wyniku 1,08 niższy (a więc – według teorii – lepszy) jest jedynie rezultat DBC. Ostatecznie wydaje się więc, że walory ACE Group można uznać za godne uwagi.
Oczywiście przy porównywaniu wspomnianych spółek trzeba mieć na uwadze także fakt, że choć wszystkie należą do sektora „motoryzacja”, to jednak de facto ich przedmioty działalności niekiedy znacząco się od siebie różnią – np. Dębica S.A. i Stomil Sanok koncentrują się na wyrobach gumowych, zaś AC Auto Gaz S.A. zajmuje się produkcją, montażem i serwisowaniem instalacji gazowych dla samochodów.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2359 gości