Jak zacząć inwestować na giełdzie?
- Utworzono: piątek, 04, styczeń 2013 15:52
Dochodowe inwestowanie na giełdzie jest marzeniem wielu, jednak (podobnie jak każdy inny, niezależny sposób na pomnażanie swoich dochodów) rządzi się ono swoimi prawami. Zobaczymy, jak to wygląda w praktyce. W Polsce organizowaniem publicznego obrotu papierami wartościowymi zajmuje się Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Aby w ogóle zacząć myśleć o jakichkolwiek inwestycjach, musimy najpierw poznać podstawowe pojęcia. Mianowicie: czym jest wspomniana Giełda Papierów Wartościowych oraz czym są akcja i WIG.
Giełda Papierów Wartościowych jest jedyną instytucją w Polsce, która prowadzi rynek umożliwiający dokonywanie transakcji, obejmujących wtórny obrót specyficznym towarem, jakim są papiery wartościowe. Można, więc powiedzieć, że GPW to miejsce, gdzie kupuje się i sprzedaje papiery wartościowe. W przeciwieństwie jednak do wszystkich innych rodzajów rynków, na których dochodzi do zakupu lub sprzedaży towarów występujących w formie materialnej, na Giełdzie nie ma fizycznej dostawy zakupionych papierów wartościowych. Rynek kształtowany jest zleceniami. Oznacza to, że kursy w oparciu o które dochodzi do zawarcia transakcji, kształtowane są przez ceny zawarte w zleceniach składanych przez inwestorów, a na te ostatnie wpływają popyt i podaż na dany „papier”. Czynniki te kreują kurs papieru wartościowego, jednak może się zdarzyć, że wypracowana w ten sposób cena może być nieadekwatna w stosunku do prawdziwej wartości danego instrumentu, co prowadzi do spekulacji.
Przejdźmy teraz do terminów „akcja” i „WIG”.
Akcja – najprościej mówiąc, jest to papier wartościowy wystawiony przez spółkę akcyjną, który stwierdza uczestnictwo akcjonariusza w spółce. Będąc więc posiadaczem akcji zakupionej na rynku pierwotnym lub wtórnym stajemy się współwłaścicielem oraz akcjonariuszem danej spółki. Mamy również prawo do uczestniczenia w WZA (Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy) oraz prawo do pobierania dywidendy (o ile jest wypłacana). Akcje mogą być różnego rodzaju i spełniać różne funkcje, ale nie będziemy się teraz tym zajmowali.
WIG – czyli Warszawski Indeks Giełdowy. W jego skład wchodzą wszystkie spółki z rynku podstawowego, których notowania odbywają się w segmencie notowań ciągłych. Indeks obliczany jest raz dziennie na podstawie kursu jednolitego akcji spółek notowanych na rynku podstawowym.
Teraz przejdźmy do wyboru biura maklerskiego, co jest bardzo istotną kwestią, bowiem pobierane przez biura prowizje od naszych zleceń i opłaty za prowadzenie rachunku mają różną wielkość. Obecnie jednak inwestorzy poza wspomnianymi rzeczami zwracają również uwagę na minimalną opłatę za realizację zlecenia, a także na dostępność i jakość platformy transakcyjnej oraz wartość edukacyjną serwisu. Jak więc najlepiej wybrać biuro maklerskie? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od preferencji inwestora oraz elementów oferty które są dla niego szczególnie istotne. To np. sposób handlu, liczba transakcji, ich wartość, długość trzymania pozycji.
Przyjrzyjmy się teraz ofercie najpopularniejszych biur maklerskich w Polsce. W sporządzonej analizie wzięliśmy pod uwagę tylko prowizję zawierane za pośrednictwem internetu. W analizie uwzględniliśmy również widełki cenowe. Niższe prowizje z reguły mamy przy większych wolumenach transakcji, a prowadzenie rachunku jest tym droższe, im więcej informacji i narzędzi otrzymujemy (mogą to być np. dodatkowe wiadomości zagraniczne, albo dostęp do pięciu najlepszych ofert kupna-sprzedaży, a nie tylko jednej, jak to zwykle bywa).
Chcielibyśmy dodać na koniec, ze przed podjęciem decyzji o wyborze biura maklerskiego należy poświęcić trochę czasu na poznanie oferty każdego z nich (przede wszystkim tabeli opłat i prowizji) oraz na sprecyzowanie własnych potrzeb i oczekiwań. Naszym zdaniem najlepiej wybrać biuro maklerskie, które pobiera niskie opłaty, ale także proponuje rozbudowany serwis informacyjny i edukacyjny oraz dostęp do dużej liczby ofert pierwotnych.
Michał Palenciuk, Wojciech Kiermacz
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2405 gości