Giełda w Bratysławie
- Utworzono: czwartek, 27, czerwiec 2013 10:03
Giełda Bratysławska (Bratislava Stock Exchange j.s.c. – dalej BSSE) została założona 15 marca 1991 roku na mocy dekretu Ministerstwa Finansów Republiki Słowacji z roku 1990. BSSE jest jedynym operatorem na regulowanym rynku papierów wartościowych w Republice Słowacji. Od 26 czerwca 2001 BSSE działa na podstawie licencji wydanej przez Úradom pre finančný trh SR (odpowiednik polskiego KNF dla Republiki Słowacji). Następnym dekretem Banku Narodowego Słowacji (NBS) licencja została poszerzona o alternatywną platformę obrotu instrumentami finansowymi (Multilateral Trading Facility - MTF). Stało się to 26 marca 2008. Handel na BSSE rozpoczął się 6 kwietnia 1993 roku.
BSSE jest spółką akcyjną działającą na mocy słowackiego odpowiednika polskiej Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Stock Exchange Act No 429/2002 (Coll.)) i innych regulacji wewnętrznych słowackiej giełdy. Podmiotami uprawnionymi do bezpośredniego składania zleceń są członkowie giełdy i Bank Narodowy Słowacji, podobnie jak ma to miejsce na warszawskiej GPW.
W roku 2000 BSSE został przyjęta jako członek-korespondent do Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE). W związku z zaawansowaniem procesu zbliżania ustawodawstwa rynku kapitałowego w Republice Słowacji do prawa Unii Europejskiej, BSSE została przyjęta jako członek stowarzyszony FESE w 2002 roku. Po wstąpieniu Republiki Słowacji do UE, BSSE została pełnoprawnym członkiem FESE (od 1 sierpnia 2004 roku).
BSSE prowadzi handel na dwóch rynkach: rynku regulowanym i alternatywnym (MTF), przy czym rynek regulowany dzieli się na następujące segmenty:
Rynki regulowane (Rynek notowanych papierów wartościowych i Regulowany wolny rynek) podlegają pod ustawę o papierach wartościowych (Act No 566/2001), a różnią się między sobą głównie warunkami dopuszczania do obrotu oraz częstotliwością publikowania informacji. Rynek notowanych papierów wartościowych jest odpowiednikiem parkietu głównego GPW. Notowane na nim spółki zobowiązane są do publikowania kwartalnych, półrocznych i rocznych danych finansowych oraz informacji bieżących. Na Regulowanym wolnym rynku emitenci publikują jedynie roczne i półroczne dane finansowe, zaś publikacja danych kwartalnych dotyczy spółek zobowiązanych do tego odrębnymi regulacjami.
Rynek notowań głównych charakteryzuje się wyższą płynnością notowanych tu papierów wartościowych. Z kolei alternatywna platforma obrotu instrumentami finansowymi (MTF) nie jest regulowana ustawą o papierach wartościowych, a jedynie wewnętrznym regulaminem BSSE.
Jak postępować w przypadku zainteresowania kupnem lub sprzedażą papierów wartościowych?
Jeżeli klient zdecyduje się na zakup czy sprzedaż papierów wartościowych na BSSE, powinien udać się do jednego z członków giełdy w celu podpisania stosownej umowy o pośrednictwo w zakupie/sprzedaży papierów wartościowych. Makler będący pracownikiem członka giełdy, z którym podpiszemy umowę, będzie zawierał zlecenia w naszym imieniu. Transakcja zostanie zrealizowane jeśli w systemie obrotu zlecenie kupna znajdzie pokrycie w odpowiednim zleceniu sprzedaży.
W przypadku zakupu papiery wartościowe są zapisywane na rachunku maklerskim klienta zazwyczaj w trzecim dniu sesyjnym po zawarciu transakcji. Realizacja transakcji za pośrednictwem członków giełdy pociąga za sobą pewne opłaty, konieczne jest więc, aby zapoznać się z tabelą prowizji i opłat danego członka giełdy przed podpisaniem odpowiedniej umowy.
Co jest potrzebne do kupna/sprzedaży papierów wartościowych notowanych na BSSE?
Szczegóły i dokumenty które są potrzebne do dokonania transakcji na BSSE są określone przez każdego członka BSSE oddzielnie.
Skąd brać informacje o papierach wartościowych notowanych na BSSE?
Stosowne informacje można uzyskać:
1) Za pośrednictwem witryny internetowej BSSE;
2) Od członków giełdy (maklerów);
3) W Departamencie Komunikacji Zewnętrznej BSSE.
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2567 gości