Giełda w Budapeszcie
- Utworzono: czwartek, 11, lipiec 2013 16:28
Giełda w Budapeszcie jest kluczową instytucją na węgierskim rynku finansowym. Może ona pochwalić się długą, 150-letnią tradycją. Założona została w 1864 roku, a ponownie otwarta po upadku komunizmu w 1990r. Od 2010 roku instytucja jest częścią dużego holdingu CEE Stock Exchange Group, który posiada ponad 50 proc udziałów.
Giełda opiera swój handel na platformie XETRA, która jest również używana na innych europejskich parkietach, głównie w Niemczech; ponadto zapewnia ona dużą płynność poprzez połączenie z innymi rynkami opartymi na tej platformie. Budapesztański parkiet sam w sobie nie jest wielkim graczem na europejskim rynku, ale w naszym regionie jest jednym z większych.
W skład tego rynku wchodzi pięć segmentów na których mogą odbywać się transakcje. Są to odpowiednio:
Rynek akcyjny, na którym mamy dostęp do funduszy inwestycyjnych, ETF-ów, certyfikatów i oczywiście akcji,
Rynek długu, tutaj możemy nabyć publiczne papiery dłużne, obligacje korporacyjne oraz listy zastawne,
Rynek derywatów, w skład tego rynku wchodzą instrumenty pochodne: futures i opcje,
Rynek towarowy, na tym rynku możemy zawierać transakcje na dany towar np. zboże,
Rynek akcji zagranicznych, jak sama nazwa wskazuje, rynek ten jest zorientowany na zagraniczne papiery wartościowe.
Giełda w Budapeszcie oferuje handel niemal całą gamą produktów od akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych po derywaty. Obecnie na giełdzie znajduje się 71 emitentów, a o jej sile może też świadczyć fakt, że 35 proc. rynku akcji znajduje się w posiadaniu krajowych inwestorów.
Warto dodać, że za obrót instrumentami finansowymi na tym rynku odpowiada ponad 40 krajowych i zagranicznych brokerów. Do najważniejszych indeksów na budapesztańskiej giełdzie należą: BUX, BUMIX i CETOP20.
Michał Palenciuk
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 2417 gości