Inwestorzy nie boją się decyzji Fed
- Utworzono: środa, 18, wrzesień 2013 08:47
We wtorek na Wall Street nie należało oczekiwać fajerwerków. Dzień przed ważnym komunikatem po posiedzeniu FOMC zazwyczaj na rynkach panuje spokój i wyczekiwanie. Tym razem też w zasadzie tak było, ale zachowanie rynku akcji wyraźnie sygnalizowało, że gracze nie boją się już zmniejszenia skali zakupu aktywów (poluzowanie ilościowe – QE). Rynek zachowywał się tak jakby takie cięcie było już zawarte w cenach.
Nie widziałem wpływu na rynki publikowanych we wtorek danych makro. Wrześniowy indeks rynku nieruchomości podawany przez NAHB wyniósł 58 pkt. (oczekiwano, że pozostanie na poziomie 59 pkt., ale po weryfikacji dane z poprzedniego miesiąca obniżono do 58 pkt.). Dane o inflacji konsumenckiej CPI nie zaskoczyły. Inflacja wzrosła o 0,1 proc. m/m i 1,5 proc. r/r (oczekiwano 0,2 proc. m/m i 1,6 proc. r/r.
Rynek akcji rozpoczął sesję od zwyżki. Tym razem silniejszy był od indeksu S&P 500 indeks NASDAQ. Po wzroście indeksy stabilizowały się czekając na rozgrywkę w końcu sesji. Rozgrywki nie było – indeksy doczołgały się do końca sesji bez żadnych emocji. Wzrost indeksów tuż przed tak ważnym posiedzeniem FOMC wyraźnie sygnalizuje, że jego decyzja nie będzie miała nawet w średnim okresie negatywnego wpływu na rynek.
GPW rozpoczęła wtorkową sesję od spadku, co nie mogło dziwić, bo PKO BP był notowany bez dywidendy 1,80 na akcję, co teoretycznie obniżało WIG20 o 0,8 proc. Delikatny wzrost ceny akcji PKO BP niewiele zmieniał w tym układzie. Jednak bardzo szybko byki zareagowały na ten spadek i poprowadziły WIG20 w kierunku poziomu neutralnego. WIG nawet zyskiwał pół procent.
Po dotarciu do poziomu neutralnego rynek wszedł a podobny marazm jak ten, który obserwowaliśmy na innych giełdach europejskich. Jednak tuż przed godziną 13.00 kontrakty doprowadziły do wybicia z tej stabilizacji. Było to wybicie bardzo nieśmiałe, ale przed pobudką w USA WIG20 już trochę zyskiwał, a WIG zwiększył skalę zwyżki. Nic z tego „ataku” nie wyszło, ale od czego jest fixing? Właśnie tylko dzięki fixingowi WIG20 zyskał 0,45 proc. (na małym obrocie). Nieco mocniej wzrosły MWIG40 i SWIG80, które są już bliskie zakończenia korekty.
Rynek sygnalizuje, że chce już zakończyć korektę, ale pamiętać trzeba nie tyle o decyzji Fed, co powinno być już zawarte w cenach, ile o tym, że w piątek wygasa wrześniowa linia kontraktów, co może prowadzić do dużej zmienności w ostatnich dniach tygodnia.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, , przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5762 gości