-
Utworzono: czwartek, 04, sierpień 2011 09:08
Po wczorajszym udanym dniu, w sesji azjatyckiej doszło do korekcyjnych spadków na głównej parze. Stało się tak ze względu na dotarcie kursu do poziomu oporu w okolicach 1,4360. Jednak uspokojenie nastrojów dzięki interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego, a także nieco lepszym danym szacunkowym z amerykańskiego rynku pracy, pomogło podtrzymać pozytywne nastawienie do wspólnej waluty.
Byki walczą o utrzymanie przewagi
Po wczorajszym udanym dniu, w sesji azjatyckiej doszło do korekcyjnych spadków na głównej parze. Stało się tak ze względu na dotarcie kursu do poziomu oporu w okolicach 1,4360. Jednak uspokojenie nastrojów dzięki interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego, a także nieco lepszym danym szacunkowym z amerykańskiego rynku pracy, pomogło podtrzymać pozytywne nastawienie do wspólnej waluty. W efekcie dziś rano obserwowaliśmy szybki powrót kursu EUR/USD ponownie powyżej poziomu 1,43. Przed nami ciekawa konferencja EBC, na której inwestorzy będą wyczekiwać na pokrzepiające słowa przewodniczącego.
S&P potwierdza rating Polski
Pierwszy oddech złapała również polska waluta. Po osiągnięciu wczoraj lokalnych maksimów, dziś kursy EUR/PLN i USD/PLN znajdują się nieco niżej. Dużo gorzej zachowywała się wczoraj polska giełda, gdzie ponad 3 procentowe spadki zaliczyły wszystkie główne indeksy. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich dniach nasza giełda zachowywała się nienajgorzej na tle innych giełd europejskich, więc całościowo nie odstajemy zbytnio od ogólnej sytuacji. Z pozytywnych informacji warto wskazać wczorajszy komunikat agencji S&P, która potwierdziła rating Polski i jego stabilną perspektywę. To dobry sygnał dla inwestorów, gdyż zapewnia, że sytuacja w naszej gospodarce jest stabilna. Jednak nie obyło się bez wytknięcia Polsce znacznego i stale rosnącego długu publicznego. Mimo to złoty jest dziś silniejszy, kurs USD/PLN wynosi obecnie 2,8060, a EUR/PLN 4,0220.
Decyzja EBC
Przedostatnia sesja w tym tygodniu dostarczy inwestorom przede wszystkim nowych informacji dotyczących spojrzenia Europejskiego Banku Centralnego na ostatnie wydarzenia w gospodarce światowej. O godzinie 13:45 poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych w Strefie Euro (inwestorzy oczekują utrzymania stóp na poziomie 1,5%), natomiast o 14:30 wysłuchamy wystąpienia Jean Claude Trichet’a. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne odniesienia do ostatnich działań Banków Narodowych Szwajcarii oraz Japonii. Ponadto o 14:30 poznamy jeszcze aktualne dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Spodziewany odczyt to 404 tys., a zatem nieznacznie więcej niż poprzednie 398 tys.