Słowacka niespodzianka
- Utworzono: środa, 12, październik 2011 11:33
Wbrew przypuszczeniom Słowacja w dniu wczorajszym nie zaakceptowała zwiększenia uprawnień Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. W połączeniu z gorszymi od przewidywań wynikami producenta aluminium firmy Alcoa stanowi to podstawę to prawdopodobnego pogorszenia nastrojów na rynkach w dniu dzisiejszym. Jak na razie reakcja rynku walutowego na te wydarzenia była umiarkowana. Wspólna waluta nieco się osłabiła osiągając poziom 1,3580 dolarów za euro. Później jednak nastąpił powrót do trendu wzrostowego i w godzinach porannych EUR/USD znajdował się w okolicach poziomu 1,3600-1,3650. Odrzucenie zwiększenia uprawnień EFSF spowodowało upadek rządu i stawia na porządku dziennym pytanie o dalszy rozwój wydarzeń?
Obecnie wydaje się, iż kolejne głosowanie odbędzie się w dniu jutrzejszym, a w przypadku ponownego braku akceptacji spodziewamy się, iż pozostałe 16 państw strefy euro znajdzie sposób aby ominąć sprzeciw Słowacji. Trudno bowiem sobie wyobrazić aby ten mały kraj mógł zastopować wprowadzenie w życie uzgodnień przyjętych przez największych płatników strefy euro. Rynki zapewne dyskontują taki właśnie scenariusz i stąd spokojna reakcja na wczorajsze wydarzenia.
W dniu dzisiejszym w Wielkiej Brytanii poznamy dane o wielkości bezrobocia w sierpniu. Rynek spodziewa się lekkiego wzrostu stopy bezrobocia z 7,9 procent miesiąc wcześniej do 8,0 procent. W ostatnich czterech miesiącach liczba bezrobotnych zwiększała się o 20-30 tys. osób miesięcznie i spodziewamy się kontynuacji tego trendu również we wrześniu.
W Stanach Zjednoczonych dziś wieczorem polskiego czasu Komitet Otwartego Rynku Fed opublikuje protokół ze swojego posiedzenia w dniach 20-21 września. Pozwoli on na przeanalizowanie podejścia Fed do QE3. Na posiedzeniu we wrześniu w tej sprawie ujawniła się silna opozycja przeciwna dalszemu zwiększaniu bilansu Fed. W dniu dzisiejszym spodziewamy się konsolidacji kursu EUR/USD w przedziale 1,3660-1,3760.
Na rynku krajowym środa będzie kolejnym dniem pozbawionym jakichkolwiek istotnych publikacji makroekonomicznych. Z istotniejszych wydarzeń warto odnotować aukcje zamiany przeprowadzaną przez Ministerstwo Finansów. Rozpoczął się natomiast proces formowania „nowego – starego” rządu. Na dziś planowane jest rozpoczęcie zapowiedzianych przez prezydenta Komorowskiego konsultacji w tej sprawie. Jednak ponieważ niewiadomych jest stosunkowo niewiele nie wzbudza on jak na razie większego zainteresowania rynków. Czy tak będzie w przyszłości ? Pewną wskazówką może być wczorajsza wypowiedź premiera Tuska, który stwierdził, iż w dobie kryzysu Polska nie może pozwolić sobie na kosztowne reformy, które przyniosą oszczędności w odległej przyszłości. Gdyby ten sposób myślenia stał u podstaw działania nowego rządu, rynki finansowe szybko wystawią słony rachunek.
W dniu dzisiejszym czynniki globalne będą wciąż decydować o sytuacji na krajowym rynku. Wydaje się, iż wydarzenia na Słowacji nie powinny odbić się negatywnie na złotym. Otwarcie dzisiejszej sesji na krajowym rynku walutowym nastąpiło w przypadku EUR/PLN na poziomie 4,31, a w przypadku USD/PLN na 3,1550. W dalszej części sesji oczekujemy, iż EUR/PLN będzie poruszał się w przedziale 4,28-4,32. Przebicie poziomu 4,28 będzie sygnałem do załamania trendu wzrostowego.
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5741 gości