Dzień zaskakujących informacji
- Utworzono: czwartek, 03, listopad 2011 17:05
Wracając do decyzji ECB, to zmniejszenie stóp procentowych wzmoże w inwestorach prawdopodobnie apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. Co więcej wspomoże gospodarkę Eurolandu, która zmaga się obecnie ze znamionami recesji. Pierwsze sygnały o spowolnieniu pojawiły się drugim kwartale br., kiedy to PKB z Niemiec i Francji wyniósł odpowiednio 0,1 proc. oraz 0 proc. Od tego momentu w zasadzie wszystkie odczyty danych makro wskazywały na to, że gospodarka strefy euro przechodzi w fazę recesji. W szczególności jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie odczyty indeksów PMI dla usług i sektora produkcyjnego, które spadły poniżej granicy 50 pkt. wyznaczającej recesję w danym sektorze. Jak wynika z wypowiedzi prezesa ECB. Mimo, że w październiku inflacja w strefie euro wzrosła r/r do poziomu 3 proc. ECB w perspektywie średnioterminowej oczekuje obniżenia się inflacji poniżej założonego celu inflacyjnego - 2 proc., tym samym Bank mógł sobie pozwolić w perspektywie krótkoterminowej na obniżenie stóp procentowych.
Na drugi plan dziś zeszły doniesienia zza Oceanu, gdzie dziś o godzinie 14:30 poznaliśmy cotygodniowe dane dotyczące nowo złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, których liczba zmalała do poziomu 397 tys. z 406 tys. odnotowanych tydzień temu. Wynik ten jest niższy od zakładanego konsensusu (402 tys.). Po godzinie 15:00 Departament Handlu USA podał również wartość indeksu ISM, który spadł o 0,1 pkt. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ostatecznie ukształtował się na poziomie 52,9 pkt. Również po 15:00 poznaliśmy wysokość zamówień na dobra trwałego użytku (-0,6 proc m/m), zamówień na dobra trwałego użytku bez środków transportowych (1,8 proc. m/m) oraz dynamikę zamówień w przemyśle, która wynosiła 0,3 proc. m/m.
Silną reakcję, na doniesienia z Frankfurtu oraz oświadczenie greckiego premiera, odnotował dziś kurs złotego. Zwiększona skłonność do inwestycji w ryzykowne aktywa pozwoliła na testowanie przez kurs EUR/PLN wsparcia na poziomie 4,34, tym samym została przebita od góry linia 23,60 proc. zniesienia Fibonacciego, tegorocznego trendu wzrostowego. Z kolei kurs USD/PLN po porannym umocnieniu, w ciągu dnia odnotowywał huśtawkę nastrojów, ostatecznie konsolidując się w przedziale 3,15 – 3,19.
Sporządził:
Mariusz Zielonka
DM TMS Brokers SA
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5795 gości