Podatkowa przecena
- Utworzono: piątek, 18, listopad 2011 18:23
Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się spadkami wszystkich indeksów, wśród których na plan pierwszy wybił się WIG20. Średnia spółek o największej kapitalizacji straciła 2,33 procent przy spadku indeksu WIG o 1,74 procent. Również indeksy skupiające spółki małe i średnie nie uchroniły się przed przeceną i mWIG40 oraz sWIG80 oddały 0,9 procent i 0,66 procent.
Patrząc na notowania przez pryzmat finału dnia nie może być wątpliwości, iż w większości przypadków niemal całość rozdania została podporządkowana wydarzeniom na świecie, które przesądziły o spadku na otwarciu. W istocie słabość Wall Street w dniu wczorajszym i nocne spadki cen akcji w Azji spowodowały, iż o poranku WIG20 stracił około 0,6 procent, czym idealnie wpisał się w europejski peleton, gdzie najważniejsze średnie otworzyły się spadkami od 0,6 do 0,8 procent. Również w kolejnych godzinach notowania zostały podporządkowane zachowaniu innych rynków, na których ważny udział w kształtowaniu atmosfery miało umocnienie euro oraz spadek rentowności stale śledzonych obligacji.
Wyjątkiem od reguły, który przesądził o wyniku sesji w Warszawie było zachowanie spółki KGHM. W trakcie dnia jedna z najważniejszych firm na GPW zderzyła się z zapowiedzią podatku od srebra i miedzi, jaka pojawiła się w expose premiera rządu. Reakcja rynku była dynamiczna i właściwie w godzinę akcje miedziowego giganta straciły 10 złotych. W finale dnia akcjami KGHM handlowano nawet po około 143 zł, gdy przed wystąpieniem szefa rządu akcje Kombinatu wyceniano na więcej niż 166 zł. Przy około 15-procentowych udziale spółki w indeksie taki spadek musiał zostawić ślad na rynku i zostawił.
W dużej mierze właśnie kilkunastoprocentowa przecena KGHM spowodowała, iż WIG20 zakończył sesję lżejszy o 2,3 procent. Również struktura obrotu w WIG20 wskazuje, iż właśnie spółka KGHM przesądziła dziś o wyniku sesji. Na 919 mln w indeksie aż 505 mln przypadło na KGHM. W takim kontekście oceny sesji muszą być kreślone z dawką sceptycyzmu. Co ważniejsze, również strata w skali tygodnia, która w przypadku WIG20 wyniosła 2,1 procent jest w dużej mierze pochodną planów wprowadzenia nowego podatku. Oczywiście trudno przyjąć założenie, iż wyłączając zamieszanie wokół KGHM tydzień był w sumie remisowy, ale warto mieć ten fakt w pamięci.
Adam Stańczak
DM BOŚ SA
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5771 gości