Eurodolar ciągle w rangeu konsolidacyjnym
- Utworzono: poniedziałek, 21, listopad 2011 17:10
Złoty ponad istotnymi oporami
W kraju złoty również traci na fali pogorszenia się globalnych nastrojów. Dzieje się to pomimo pozytywnych wypowiedzi Moody’s i Fitcha na temat piątkowego expose premiera. Jednak aby podnieść pespektywę ratingu Polski jak poinformował Standard&Poor’s, potrzeba więcej szczegółów dotyczących planowanych reform. Wyraźną deprecjację złotego wobec dolara widać także w dniu dzisiejszym. Z porannego poziomu 3,2720 obecnie nie został ślad, a kurs kształtuje się w granicach oporu 3, 3000 – 3,3070. Z kolei kurs EUR/PLN po południu przebił istotny opór na 4,4500. Wydaje się, że nie należy oczekiwać w najbliższych godzinach większych ruchów we wspomnianej parze walutowej. Naszej walucie z pewnością nie pomagają słowa członka RPP Andrzeja Kaźmierczaka. Określił on brak potencjału złotego do wzrostów w najbliższym czasie, a to niestety przyśpieszy inflację.
Po południu poznaliśmy odczyty dotyczące produkcji przemysłowej dla naszego kraju. Opublikowane dane znacząco odbiegały od konsensusu rynkowego, jednak były znacznie zbliżone do naszych prognoz. Tempo wzrostu dla produkcji przemysłowej wyniosło 6,5 proc. rok do roku, zaś wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu przyspieszył w ubiegłym miesiącu do 8,5 proc. Nasze prognozy wynosiły odpowiednio 6,3 proc. oraz 8,6 proc. Z powodu obawy o globalna sytuację gospodarczą rynki nie reagują na wieści z rodzimej gospodarki.
Dane dotyczące wielkości skupu obligacji w minionym tygodniu opublikował ECB. Poinformował on, iż skupił obligacje państw strefy euro o wartości 7,986 mld EUR. Prognozy płynące z ankiet przeprowadzonych przez Dow Jones Newswires zakładały skup o wielkości 9-10 mld EUR. Podobnie kształtował się konsensus z ankiety dla Reutersa, zakładający skup o puli 10 mld EUR. Okazuje się, że ingerencje ECB w rynek długu nie wymagają aż tak dużych nakładów finansowych, jak zakładał to rynek. Tym samym okazuje się, że ewentualny nielimitowany skup obligacji, nie byłby tak kosztowny jak to na początku zakładano. Od maja 2010 roku, czyli od chwili uruchomienia programu skupu obligacji (SMP), ECB kupił papiery wartościowe za łączną sumę 200,8 mld EUR.
Sporządzili:
Mariusz Zielonka
Grażyna Mendrych
DM TMS Brokers
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5792 gości