Zagraniczne byki nie poddają się
- Utworzono: wtorek, 25, listopad 2014 11:16
Wall Street nie dostała w poniedziałek zbyt wielu impulsów. Podczas weekendu nic istotnego się nie wydarzyło. W nocy mocno rosły indeksy w Azji reagując na piątkową obniżkę stóp przeprowadzoną przez Ludowy Bank Chin. Niespecjalnie to jednak działało na amerykańskie indeksy.
Czasem na zachowanie rynku w USA działa publikacja niemieckiego indeksu Ifo. Tym razem reakcja była mało zauważalna, mimo że dane były bardzo dobre. Niewielka była reakcja na publikację w USA listopadowego, wstępnego odczytu indeksu PMI dla sektora usług. Wyniósł on 56,3 pkt. (oczekiwano kosmetycznego wzrostu z poziomu 57,1 pkt.). Mniej niż oczekiwano, ale mocno nad poziomem 50 pkt.
Na rynku akcji tydzień z Dniem Dziękczynienia (jest w czwartek) często nie jest korzystny dla obozu byków. Początek tego tygodnia był jednak całkiem niezły. Indeksy od początku sesji rosły. Zdecydowanie mocniejszy był NASDAQ, ale S&P 500 minimalnie zyskując bił kolejny rekord wszech czasów. Tak też się sesja zakończyła – małym wzrostem na małym wolumenie. Był to już 46. rekord indeksu S&P 500 w tym roku. Ostatnio taka seria miała miejsce w 1928 roku. A krach rok później.
Nudny rynek wręcz dopraszał się „byczej” metamorfozy i początek poniedziałkowej sesji na GPW zdawał się to potwierdzać. Indeksy rozpoczęły dzień od zwyżki, a WIG20 rósł na początku nawet mocniej niż bardzo ostatnio mocny francuski CAC-40. Nie było jednak reakcji na dobry odczyt indeksu Ifo, która dał się zaobserwować na innych giełdach. To było pierwsze ostrzeżenie. Nie dziwiła więc reakcja na cofnięcie indeksów na innych giełdach.
U nas WIG20 też zaczął się osuwać, ale we Francji i w Niemczech szybko zapanowała stabilizacja, a u nas indeksy szybko dążyły do poziomu neutralnego. Potem, po rozpoczęciu sesji w USA było jeszcze gorzej. WIG20 tracił już 0,7 proc. i tylko dzięki fixingowi udało się ograniczyć straty do 0,3 proc. W tym samym czasie giełdy europejskie kończyły sesję wzrostami. U nas obóz byków był dramatycznie słaby.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5777 gości