-
Utworzono: piątek, 23, grudzień 2011 09:20
Kurs EUR/USD przez większość wczorajszego dnia znajdował się tuż nad linia wyznaczającą korektę w trendzie spadkowym, a zdecydowany spadek zmienności przypomina, że święta są już co raz bliżej. Dzisiaj eurodolar powinien pozostać w przedziale wahań...
Kurs EUR/USD przez większość wczorajszego dnia znajdował się tuż nad linia wyznaczającą korektę w trendzie spadkowym, a zdecydowany spadek zmienności przypomina, że święta są już co raz bliżej. Dzisiaj eurodolar powinien pozostać w przedziale wahań 1,3040- 1,3160, a wybicie z konsolidacji powinno nastąpić dopiero po świętach. Agencja ratingowa Moody’s poinformowała dziś o pozostawieniu długoterminowej oceny kredytowej Austrii na poziomie AAA z perspektywą stabilną. Zwróciła jednak uwagę na jego coraz większą zależność od rozwiązania kryzysu długu w strefie euro. Fitch i Standard & Poor również utrzymują „potrójne A” dla ratingu Austrii jednak S&P umieściło go na początku grudnia (wraz z 14 innymi państwami strefy euro) na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia. Moody’s Investors Service obniżył natomiast rating Słowenii o jeden stopień z Aa3 do A1, a perspektywa ratingu pozostaje negatywna. Jako powód tej decyzji Moody’s podał rosnące ryzyko konieczności udzielenia pomocy krajowym bankom oraz ograniczenia w dostępie do kredytu z powodu kryzysu zadłużenia w strefie euro. Wczoraj poznaliśmy kilka istotnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Rozczarował odczyt PKB w trzecim kwartale, który wyniósł 1,8 proc. przy prognozie na poziomie 2 proc. Z kolei pozytywnym zaskoczeniem były dane z Departamentu Pracy i Uniwersytetu Michigan. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 368 tys. do 364 tys. i znalazła się na najniższym poziomie od kwietnia 2008 roku. Natomiast indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje wśród amerykańskich konsumentów wzrósł z 64,1 do 69,9 pkt. i uplasował się na najwyższym poziomie od czerwca tego roku. Dziś czeka nas kolejna porcja danych zza oceanu. Poznamy dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku w listopadzie. Prognoza zakłada wzrost zamówień o 2 proc. m/m po tym jak w październiku spadły one o 0,5 proc. O 16:00 pojawi się odczyt o sprzedaży nowych domów w listopadzie. Konsensus rynkowy zakłada wzrost do 312 tys. z 307 tys. miesiąc wcześniej. Dane mogą być interesujące w kontekście odczytów z rynku nieruchomości, które poznaliśmy w tym tygodniu. Wydane pozwolenia na budowę oraz rozpoczęte budowy nowych domów w listopadzie zdecydowanie wzrosły, znacznie przewyższając rynkowe prognozy, natomiast sprzedaż domów na rynku wtórnym w listopadzie rozczarowała i uplasowała się znacznie poniżej rynkowego konsensusu. Dziś wyjdą również dane o dochodach i wydatkach Amerykanów.
Złoty wczoraj obronił poziom 4,40 w stosunku do euro, jednak aktywność inwestorów również spadła. Kurs USD/PLN poruszał się pod linią trendu spadkowego zapoczątkowanego w połowie grudnia, ostatecznie kończąc dzień tuż poniżej poziomu 3,40. Ze względu na zbliżające się święta, dzisiaj zmienność również może być ograniczona. Jednocześnie inwestorzy spekulują, że wraz ze zbliżającym się końcem roku zwiększa się prawdopodobieństwo ewentualnego pojawienia się na rynku BGK.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.