-
Utworzono: poniedziałek, 09, styczeń 2012 17:08
Euro dziś lekko odreagowało w stosunku do dolara. Kurs EUR/USD odbił się z 15 miesięcznego minimum i zwyżkował z poziomu 1,27, maksymalnie od poziomu 1,2785. Głównym powodem wzrostów na eurodolarze było zamykanie przez inwestorów, krótkich...
Euro dziś lekko odreagowało w stosunku do dolara. Kurs EUR/USD odbił się z 15 miesięcznego minimum i zwyżkował z poziomu 1,27, maksymalnie od poziomu 1,2785. Głównym powodem wzrostów na eurodolarze było zamykanie przez inwestorów, krótkich pozycji na wspólnej walucie. Rynek czekał dziś na wyniki spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy, poświęconego kryzysowi zadłużeniowemu w strefie euro. Główną informacją przekazaną na konferencji prasowej po spotkaniu było uzależnienie wypłaty kolejnej transzy pomocowej dla Grecji od postępów w sprawie drugiego pakietu pomocowego dla tego kraju, w tym wypracowania porozumienia odnośnie dobrowolnej restrukturyzacji zadłużenia Aten, będącego w posiadaniu inwestorów prywatnych. Natomiast wcześniej doradca niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble powiedział w greckiej prasie, że 50- procentowy odpis na greckim zadłużeniu może okazać się niewystarczający aby, kraj ten dał sobie z nim rade. Wpisuje się to w pogłoski, które już od jakiegoś czasu pojawiały się na rynku, jakoby redukcja zadłużenia długu Grecji miała wynieść 75 proc. Jutro w sprawie Grecji Angela Merkel rozmawiać będzie z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Z kolei szczegóły innej ważnej kwestii jakim jest podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej będą znane do końca stycznia. Dziś Niemcy sprzedały 6- miesięczne bony skarbowe o wartości 3,9 mld EUR, a średnia rentowność po raz pierwszy w historii ukształtowała się na ujemnym poziomie i wyniosła minus 0,0122 proc., wobec plus 0,001 proc. na poprzedniej aukcji. Stosunek popytu do podaży wyniósł 1,8 (poprzednio 3,8). Wyniki aukcji niemieckich bonów wskazują z jednej strony na ogromne zaufanie jakim inwestorzy darzą najsilniejsza gospodarkę w Europie, która również przewodzi strefie euro w rozwiązywaniu problemów zadłużeniowych, a z drugiej na ciągle utrzymujące się poszukiwanie bezpieczeństwa przez inwestorów, po tym jak w końcówce roku rekordowy poziom odnotowały depozyty overnight ulokowane w Europejskim Banku Centralnym. W tym kontekście interesująco zapowiada się czwartkowa aukcja włoskich i hiszpańskich obligacji. Okaże się bowiem na ile środki pozyskane z ECB w ramach LTRO w połowie grudnia przeznaczone zostaną na zakup ryzykownego długu państw najbardziej potrzebujących pomocy finansowej. Z Niemiec pojawił się również odczyt dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie. Ukształtowała się ona na poziomie -0,6 proc. m/m po tym jak w październiku wyniosła 0,8 proc. Dziś do dymisji podał się prezes Narodowego Banku Szwajcarii Philipp Hildebrand. Jest to skutkiem wcześniejszego ujawnienia informacji o sprzedaży franka przez żonę prezesa SNB tuż przed ogłoszeniem minimalnego kursu wymiany dla EUR/CHF na poziomie 1,20. W reakcji na te doniesienia frank krótkotrwale umocnił się do euro do poziomu 1,2140, natomiast CHF/PLN w zasadzie nie zareagował na te dane.
Złoty dziś poruszał się w wąskim przedziale wahań. Kurs EUR/PLN konsolidował się w przedziale 4,4770- 4,4930, a USD/PLN w przedziale 3,5060- 3,5250. Spadki wartości polskiej waluty zostały wyhamowane gdyż, zmniejszyły się obawy o sytuacje na Węgrzech. Ministerstwo Finansów sprzedało 49- tygodniowe bony skarbowe o wartości 2,22 mld PLN, z początkowej puli 1,0- 2,0 mld PLN. Średnia rentowność wyniosła 4,52 proc., a współczynnik bid to cover 2,43.
Sporządził:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.