Giełdy nie czekały na Janet Yellen
- Utworzono: środa, 16, grudzień 2015 08:50
Wall Street we wtorek miała tylko jedno zadanie – pokazać, że wyciągnięcie w ostatnich 30 minutach sesji poniedziałkowej indeksów na plusy nie było przypadkiem. Pomagały bykom duże wzrosty europejskich indeksów oraz kontynuacja wzrostu ceny ropy jak też spadający kurs USD/CNY (umacniał się juan). Czekanie na środowy komunikat FOMC mogło jednak prowadzić do konsolidacji.
Publikowane we wtorek dane makro nie miały większego wpływu na nastroje. Raport o inflacji CPI nie zaskoczył – nie zmieniła się m/m i wzrosła o 0,5% r/r (oczekiwano odpowiednio 0 i 0,4%). Grudniowy indeks NY Empire State wzrósł z powodu większej aktywności przedświątecznej sektora usług – wyniósł – 4,95 pkt. (oczekiwano wzrostu z -10,74 do – 5 pkt.). Indeks rynku nieruchomości podawany przez NAHB w grudniu wyniósł 61 pkt. (oczekiwano 63 pkt.).
Wall Street pobudzona wzrostem ceny ropy i mocniejszym juanem oraz trzyprocentowymi zwyżkami indeksów w Europie potwierdziła, że kończący sesję poniedziałkową półprocentowy wzrost nie był przypadkiem. Indeksy szybko rosły, a na trzy godziny przed końcem sesji zyskiwały blisko półtora procent.
Inwestorzy dobrze wiedzieli, że w środę Fed podniesie stopy i pokazywali, że to nie ma już znaczenia. Bardziej istotne było to, żeby zakończyć rok zwyżką indeksów, co w przypadku Wall Street jest całkowicie realne i bardzo prawdopodobne. W końcówce sesji napór popytu nieco zmalał, ale jednoprocentowy wzrost udało się jednak ocalić, a NASAQ utworzył nawet formację złotego krzyża (sygnał kupna).
W Polsce we wtorek osuwający się kurs EUR/USD zaczął po południu podnosić USD/PLN, ale w końcówce sesji znakomite nastroje panujące na giełdach akcji i jak myślę pomoc ze strony NBP i/lub BGK doprowadziły do prawie jednoprocentowego spadku EUR/PLN i CHF/PLN. Nawet USD/PLN delikatnie spadł.
We wtorek rano BIEC opublikował swój Wskaźnik Przyszłej Inflacji. Wskaźnik wzrósł, ale BIEC pisze, że „w dalszym ciągu przeważają czynniki deflacyjne wspomagane impulsami zewnętrznymi związanymi głównie z utrzymującym się spadkiem cen na rynkach surowców. Stąd też, w najbliższej przyszłości spodziewać się można jedynie nieco wolniejszego spadku cen konsumpcyjnych.”.
GUS opublikował też ostateczny odczyt inflacji CPI za listopad. Ceny spadły o 0,6% r/r (oczekiwano spadku o 0,5%). Jak widać zima nadchodzi, a deflacja nie ustępuje. Nie widziałem reakcji rynku akcji i walutowego na publikację tego raportu. Jedynie rynek długu zareagował spadkiem rentowności.
GPW rozpoczęła we wtorek sesję od wzrostu WIG20. Był to wzrost o połowę mniejszy niż to, co widać było na giełdach we Francji czy w Niemczech. Jeszcze mniej rósł MWIG40. Bardzo szybko rynek wszedł w fazę marazmu, a WIG20 zaczął się nawet powoli osuwać. Dopiero przed pobudką w USA WIG20 ruszył ociężale za innymi indeksami europejskimi. Sesja zakończyła się wzrostem WIG20 o 0,98%, co było nic nieznaczącym odbiciem (szczególnie, że obrót był nadal bardzo mały).
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5761 gości