Dzień dziwnych zmian
- Utworzono: środa, 27, styczeń 2016 08:45
Wall Street na jeden dzień przed końcem posiedzenia FOMC i po spadku w poniedziałek powinna była we wtorek wypracować odbicie. Okazało się też, że szalony roller-coaster na rynku ropy tym razem bykom pomógł.
We wtorek jedynym istotnym raportem makro był indeks zaufania konsumentów podawany przez Conference Board. Wyniósł 98,1 pkt. (oczekiwano, że pozostanie na poziomie 96,5 pkt.). Mniej istotny był wstępny odczyt indeksu PMI dla usług. Odnotujmy, że wyniósł 53,7 pkt. (oczekiwano spadku z 54,3 na 54 pkt.).
Na rynku surowcowym we wtorek od rana nadal taniała ropa. Jednak już przed południem ropa zaczęła drożeć. Doszło do dawno niewidzianej huśtawki nastrojów - po siedmioprocentowym spadku ceny w poniedziałek we wtorek cena wzrosła o ponad siedem procent. Czekamy na ustabilizowanie nastrojów.
Dla Wall Street, oprócz mocno drożejącej ceny ropy i danych makro, spore znaczenie mogły mieć publikowane przed sesja raporty kwartalne 3M, DuPont, Johnson & Johnson, Lockheed Martin, Procter & Gamble. Były zróżnicowane. Akcje 3M uznawanej za amerykańską gospodarkę w pigułce drożały o ponad cztery procent.
Indeks S&P 500 rozpoczął dzień od półprocentowej zwyżki, ale rosnąca błyskawicznie cena ropy nie pozwoliła niedźwiedziom na przejęcie kierownicy. Na dwie godziny przed końcem sesji indeks S&P 500 odrabiał prawie tyle, ile w poniedziałek stracił. Tak też dzień zakończył.
W Polsce we wtorek agencja Reutersa przyniosła kolejne ostrzeżenie agencji ratingowej Moody’s. Stwierdzono, że wyższy deficyt budżetowy i zmiana reguły wydatkowej są czynnikami negatywnymi dla ratingu Polski. Można z dużą pewnością założyć, że 13. maja Moody’s obniży przynajmniej perspektywę ratingu, jeśli nie sam rating. Ten komunikat dodatkowo szkodził kursom walut oraz podnosił rentowność obligacji.
Potem na rynku zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Mam wrażenie, że po godzinnie 14.00 doszło do interwencji (BGK? NBP?), bo kursy szybko ruszyły na południe. W tym ruchu pomagało to, że ministerstwo finansów poinformowało, że deficyt w 2015 roku nie przekroczył 3% (Moody’s szacował go na poziomie 3,2%). Kursy gwałtownie spadły - EUR/PLN i USD/PLN po 0,7%, a CHF/PLN aż o 1,24%.
GPW rozpoczęła wtorkowa sesję zgodnie z oczekiwaniem, czyli ponad jednoprocentowym spadkiem WIG20, ale jak tylko zaczęła się poprawiać sytuacja na rynku ropy to u nas WIG20 zaczął redukować straty. Końcówka była bardzo dziwna. Szybko umacniający się złoty i rosnące indeksy na innych giełdach powinny były pomagać bykom na GPW, ale tak się nie stało. WIG20 osuwał się i zakończył dzień spadkiem o 0,94%.
Dzisiaj zakończy w USA się posiedzenie FOMC. Co prawda parametry polityki monetarnej się nie zmienią, ale w komunikacie Fed może przemycić obietnicę wstrzymania się z podwyżką stóp, co pomogłoby rynkowym bykom. Brak mrugnięcia okiem do rynków (podobnego do tego, które zrobił Mario Draghi, prezes ECB) może doprowadzić do spadków indeksów, ale ograniczonego, bo komentatorzy przed posiedzeniem nie ostrzegali, że Fed nie będzie "gołębi”.
GPW nie ma dzisiaj szansy na zareagowanie na wynik posiedzenia FOMC, ale często stara się wyprzedzić możliwą reakcję Wall Street. Jeśli tak się stanie to WIG20 odbije, ale to nic pewnego, bo jak było wczoraj widać nasza giełda znowu straciła korelację z zachodnimi. Najbardziej sensowne byłoby , gdyby rynek wszedł w fazę wyczekiwania i reagował po fakcie, czyli w czwartek.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5810 gości