Opór techniczny skutecznie wstrzymał szarżę byków
- Utworzono: środa, 24, luty 2016 09:20
W USA we wtorek obóz byków na NYSE musiał podjąć decyzję: zaatakować ważny opór na indeksie S&P 500 (1.950 pkt.), czy konsolidować się pod nim? Amerykanie często zwracają uwagę na publikację indeksu klimatu gospodarczego przez niemiecki instytut Ifo - tym razem był bardzo słaby. Podobnie słaby by odczyt indeksu amerykańskiego.
Indeks zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board w lutym wyniósł 92,2 pkt. Oczekiwano spadku z 98,1 na 96,8 pkt. Grudniowy raport S&P/Case-Shiller o cenach domów pokazał, że ceny wzrosły o 5,7 proc. r/r (oczekiwano 5,8%). Raport o sprzedaży domów na rynku wtórnym w styczniu pokazał, że sprzedaż wzrosła o 0,4 proc. (oczekiwano spadku o 1,7%).
Indeksy od początku dnia spadały. Szkodził czteroprocentowy spadek ceny ropy oraz słabe odczyty indeksów nastrojów publikowanych w Niemczech i w USA, ale szkodziła też w sposób oczywisty bliskość poważnego oporu na wykresie indeksu S&P 500 (1.950 pkt.). Indeksy straciły po około jeden procent i rynek zaczął czekać na rozgrywkę w końcu sesji. Niedźwiedzie ją wygrały, a indeks oddalił się wyraźnie od oporu.
GPW rozpoczęła wtorkową sesję od jednoprocentowego spadku indeksów, które nie bardzo z początku chciały odbijać, mimo że tak zachowywały się inne indeksy europejskie. Po godzinie i nasze indeksy rozpoczęły marsz ku poziomowi neutralnemu, ale zachowanie innych giełda wyhamowało ten ruch.
Od tego czasu indeks powoli się osuwał, a na rynku panował totalny marazm. Przed rozpoczęciem sesji w USA WIG20 błyskawicznie poszedł za kontraktami na amerykańskie indeksy i tak jak one się zazielenił. Był to jednak falstart. Słaby początek sesji w USA doprowadziły do spadku indeksów w Europie w tym również i w Polsce.
WIG20 stracił 0,79%, ale po tym spadku sygnały kupna nadal obowiązują. Interesująco zachował się MWIG40 zyskując 0,8% i dotykając idącej od września 2015 roku linii trendu spadkowego. Jeszcze jeden wzrost i również ten indeks wygeneruje sygnał kupna.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5743 gości