Koniec kwartału może pomóc bykom
- Utworzono: wtorek, 29, marzec 2016 09:10
W USA przedświąteczny czwartek zapowiadał się na giełdach na nudny dzień. Jednak przed rozpoczęciem sesji na Wall Street bardzo złe nastroje tworzyły giełdy europejskie, gdzie indeksy mocno traciły.
Jak zwykle w czwartek, w USA opublikowany został raport z rynku pracy. W ostatnim tygodniu złożono 265 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 268 tys.). Średnia 4. tygodniowa dla tych danych kosmetycznie wzrosła. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły o 2,8% m/m (oczekiwano spadku o 2,9%). Zamówienia bez środków transportu spadły o 1,0% m/m (oczekiwano spadku o 0,2%). Indeks PMI dla sektora usług w marcu wyniósł 51 pkt. (w poprzednim miesiącu 49,8 pkt.).
Wall Street rozpoczęła czwartkową sesję od półprocentowych spadków indeksów. Prawie natychmiast jednak indeksy zaczęły przesuwać się na północ i bez problemów ta nudna sesja zakończyła się neutralnie. Czwartek był dniem przed Wielkanocnym piątkiem, co znacznie obniżało aktywność, bo w USA sesji w piątek nie było.
Odbyła się jednak w poniedziałek. Wtedy to raport o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz indeks podpisanych umów kupna domów nie miały żadnego wpływu na nastroje. Kolejna nudna sesja zakończyła się znowu neutralnie.
Czwartek był dniem przed czterema dni bez handlu na GPW. W takim dniu trudno było oczekiwać wielkich wydarzeń szczególnie, że Wall Street w poniedziałek pracowała. Spadek indeksów europejskich pociągnął jednak również indeksy na GPW na południe. WIG20 stracił jeden procent i wyhamował nie reagując na pogarszające się nastroje na innych giełdach. Rynek wszedł w fazę marazmu, z której zaczął wychodzić górą przed rozpoczęciem sesji w USA. Wychodził tak skutecznie, że zakończył dzień neutralnie (mimo tego, że indeksy na innych giełdach europejskich mocno spadły).
GPW i inne giełdy europejskie wchodzą dzisiaj do gry po dwóch neutralnych sesjach amerykańskich (czwartek i poniedziałek), co teoretycznie nie powinno mieć wpływu na nastroje, ale może pomóc giełdom europejskim w wypracowaniu odbicia po czwartkowej przecenia, a to pomogłoby również GPW. Na rynkach w Europie i w USA może się już dzisiaj rozpocząć kończące miesiąc i kwartał "window dressing”, co też może pomagać bykom.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5840 gości