GPW w byczych nastrojach
- Utworzono: środa, 08, czerwiec 2016 08:50
Wall Street miała we wtorek tylko jedno zadanie: zbliżyć się znowu do rekordowego poziomu na wykresie indeksu S&P 500. Nie bardzo to się bykom udało.
Sesja rozpoczęła się od wzrostu indeksów. Powoli pełzły w kierunku rekordowego poziomu, ale na dwie godziny przed końcem sesji indeksy zaczęły się osuwać. Zadziałał lęk wysokości (strach przed rekordowym poziomem). Końcówka była nieciekawa.
Indeks S&P 500 zakończył dzień mikroskopijnym wzrostem, a NASDAQ równie mikroskopijnym spadkiem. W sytuacji, kiedy cena ropy pokonała 50$ takie zakończenie sesji nie wróży bykom (w krótkim terminie) nic dobrego.
GPW zachowywała się we wtorek znakomicie. Indeksy od początku dnia mocno rosły. Można powiedzieć, że w poniedziałek rynek czekał na wystąpienie szefowej Fed, a we wtorek zareagował na jej optymistyczne słowa i praktyczne odroczenie podwyżki poza czerwiec.
Czekanie na zapowiedzianą na 17.00 konferencji w sprawie kredytów frankowych nie psuło nastroju w sektorze bankowym - banki mocno drożały. Nawet delikatne osłabienie na innych giełdach w okolicach pobudki w USA nie zmieniło sytuacji. Rynek trwał w stabilizacji.
Mimo niejednoznacznego początku sesji na Wall Street i mimo tego, że na rynku miedzi doszło do ostrej przeceny surowca u nas indeksy pod koniec sesji zwiększyły skalę zwyżki. Efekt Janet Yellen był ważniejszy. WIG20 zyskał 1,98%, a oscylatory dały wstępny sygnał kupna. Potrzebne jest jeszcze przełamanie linii trendu spadkowego, do której dotarł ten indeks.
Interesujące jest dzisiaj przede wszystkim to jak zareaguje sektor bankowy na „nowe” propozycje rozwiązania problemu kredytów walutowych. Moje zdanie na temat tych propozycji można poznać tutaj: http://tiny.pl/grk57. Wydaje się, że straty banków byłyby podobne do tych z poprzedniej propozycji, czyli bardzo niekorzystne dla banków. Jednak propozycja jest tak niekonkretna, a do uchwalenia czegoś w sejmie jest tak daleko, że ceny banków mogą nie zareagować.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 4138 gości