Wall Street nadal brexitoodporna
- Utworzono: czwartek, 07, lipiec 2016 09:00
Wall Street w środę znowu musiała skonfrontować się z tym, co działo się przed sesją. A działo się źle, bo indeksy w Azji i w Europie nurkowały. Spadek wartości funta, obawy o stan gospodarki UK oraz o kondycję banków włoskich (analitycy Societe Generale ostrzegli, że problem włoski może doprowadzić do kryzysu w europejskim sektorze bankowym) zwiększały zapotrzebowanie na aktywa z bezpieczne przystanie (m.in. obligacje i złoto), a zmniejszały popyt na akcje.
W środę opublikowane zostały dwa indeksy mówiące o kondycji sektora usług w USA (w czerwcu). Zdecydowanie mniej istotny będzie indeks PMI, bo to była jedynie weryfikacja już publikowanych danych. Odnotujmy, że indeks wyniósł 51,4 pkt. (oczekiwano 51,3 pkt.). Bardziej istotny jest indeks ISM - on wyniósł 56,5 pkt. (oczekiwano wzrostu z 52,9 do 53,3 pkt.). Dowiedzieliśmy się też jaki w maju był bilans handlu zagranicznego USA - deficyt wyniósł 41,1 mld USD (oczekiwano 40 mld).
Na dwie godziny przed końcem sesji opublikowany został protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. To często pomaga obozowi byków, ale teraz taki protokół jedynie w minimalnym stopniu odzwierciedla sposób myślenia członków FOMC, bo referendum w Wielkiej Brytanii dużo zmieniło. W każdym razie protokół pokazał, że członkowie FOMC są głęboko podzieleni w sprawie ewentualnej podwyżki stóp. To, jak się okazało wystarczyło, żeby pomóc posiadaczom akcji.
Wall Street niespecjalnie przejęła się europejskimi strachami, Brexit dla gospodarki USA bardzo istotny nie jest, ale europejskie nastroje i oczekiwanie na spowolnienie globalnej gospodarki mogły pomagać amerykańskim niedźwiedziom. Okazało się, że pomagały tylko na początku sesji. Jak tylko ropa zaczęła drożeć to i indeksy zabarwiły się na zielono. Potem pomógł protokół z posiedzenie FOMC. Chęć kupna akcji była tak duża, że całe spadki z wtorku zostały odrobione i indeks S&P 500 znowu jest przygotowany do ataku na szczyt wszech czasów.
GPW w środę poddała się nastrojom panującym na innych giełdach europejskich. Relatywna siła naszego rynku znikła bez śladu. Być może gracze przetrawili pomysł likwidacji OFE i doszli do słusznego wniosku - dobrowolne wpłaty nie wyrównają ubytku z wpłat obowiązkowych.
Dopiero przed południem podaż nieco zelżała, co doprowadziło do odbicia na WIG20. Lepiej zachowywał się MWIG40. Po pobudce w USA WIG20 tracił już niewiele ponad jeden procent (wtedy to we Francji i w Niemczech indeksy traciły po dwa procent).
Przed rozpoczęciem sesji w Stanach skala zniżki zaczęła się zmniejszać. Nasz rynek też liczył na pomoc Amerykanów, ale początek sesji na Wall Street graczy trochę wystraszył przez co WIG20 osunął się i stracił kolejne półtora procent. Ten indeks też ma już blisko do poreferendalnego dołka, a MWIG40 w cenach zamknięcia zszedł już poniżej.
Wczorajsze zachowanie Wall Street powinno dzisiaj pomóc giełdom europejskim w wypracowaniu odbicia, szczególnie, że indeksy spadały już od trzech sesji. Jeśli nic nowego się nie pojawi to w Europie indeksy będą rosły, a to pomoże GPW w wypracowaniu odbicia. Nie dostaniemy jednak sygnału kupna.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5796 gości