Debata nie wpłynęła na nastroje
- Utworzono: piątek, 21, październik 2016 09:05
W czwartek Wall Street niespecjalnie przejęła się ostatnią debata prezydencką w USA, która wygrała Hillary Clinton, co w najmniejszym nawet stopniu nie przesądza o tym, kto wygra wybory. Można nawet powiedzieć, że nikt nie zwrócił na nią uwagi.
W czwartek kończyło się posiedzenie ECB i co prawda nie oczekiwano zmiany parametrów polityki monetarnej rzeczywiście jej nie było, ale konferencja prasowa Mario Draghiego, prezesa ECB też mogła wpłynąć na nastroje. Nie było w niej niczego nowego.
Komentatorzy uczepili się odpowiedzi na pytanie o to, czy dyskutowano możliwość przedłużenie programu skupu aktywów poza marzec 2017. Odpowiedź była krótka: "nie”. To nie spodobało się graczom europejskim. Nie dyskutowano też na temat ograniczenie skupu, o czym (jak informowały media) mówiono niedawno w gronie ludzi z ECB. To z kolei Europejczykom się spodobało i dzięki temu indeksy w Europie zakończyły dzień zwyżką.
Jak zwykle w czwartek, w USA opublikowano tygodniowe dane z rynku pracy. Dowiedzieliśmy się, że złożono 260 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 251 tys.). Średnia 4. tygodniowa dla tych danych wzrosła. Dowiedzieliśmy się też, jaka we wrześniu w USA była sprzedaż domów na rynku wtórnym - wzrosła o 3,2% (oczekiwano wzrostu o 0,1% m/m). Poza tym w październiku indeks Fed z Filadelfii wyniósł 9,7 pkt. (oczekiwano 5,8 pkt.).
Na Wall Street publikowane po środowej sesji i przed czwartkową raporty kwartalne spółek były na tyle nie jednoznaczne, że nie potrafiły wyklarować kierunku indeksów. Za to słaba ropa i silny dolar zdecydowanie pomagały niedźwiedziom. Nie dziwiło więc, że indeks S&P 500 stracił 0,14%. W tej sytuacji to, że indeksy trzymały się blisko poziomu neutralnego należy uznać za sukces byków.
GPW rozpoczęła czwartkowa sesję od wzrostu WIG20. Pomagało to, że drożały akcje PKN Orlen, który opublikował lepsze od oczekiwań wyniki za trzeci kwartał. WIG20 i MWIG40 od początku sesji powoli się osuwały, ale przed południem WIG20 zaczął zwiększać skalę zwyżki poruszając się za innymi indeksami europejskimi.
Po tym ataku popytu, a przed konferencją prasową szefa ECB WIG20 zaczął się osuwać. Podczas konferencji szefa ECB, kiedy indeksy europejskie barwiły się na czerwono, nasz rynek nadal czekał, a nawet nieco zwiększył skalę zwyżki WIG20. Potem jednak ta względna siła zanikła. Inne indeksy europejskie zyskały blisko dwa razy więcej niż zyskujący 0,26% WIG20. MWIG40 stracił 0,54% odbijając się od szczytu z ostatniego roku, co może rodzić obawę o to, że tworzy się podwójny szczyt.
Po sesji na Wall Street czwartkowe wyniki kwartału opublikowały między innymi AMD i Microsoft. Po sesji ceny akcji AMD spadały, a Microsoft mocno zyskiwały. Dzięki temu AHI (indeks handlu posesyjnego) wzrósł o 0,53%, ale kontrakty rano spadały ściągane w dół przez indeksy azjatyckie. To powinno się jednak w trakcie dnia zmienić. Byki dostały ze strony Microsoft spore wsparcie.
Wczorajsza sesja na Wall Street nie wystraszy dzisiaj europejskich byków. Za to wyniki Microsoft im pomogą i o ile nowe czynniki (wyniki spółek, dolar) nie zaszkodzą (a duży nocny wzrost USD/CNY może wystraszyć) to sesje europejskie (w tym i GPW) powinny rozpocząć się od wzrostów indeksów.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5832 gości