Podwyżce stóp w USA towarzyszył dość "jastrzębi" komunikat
- Utworzono: czwartek, 15, grudzień 2016 09:00
W USA w środę najważniejsze było zakończenie posiedzenia FOMC i konferencja prasowa Janet Yellen, szefowej Fed. W zasadzie to z góry wiadomo było, że stopy wzrosną (i wzrosły z 0,25-0.5% na 0,5-0,75%), ale najważniejsza była konferencja szefowej Fed. Wiadomo było, że jeśli wystąpienie Yellen będzie miało wymowę "gołębią” to pomoże akcjom i zaszkodził dolarowi. Jeśli wymowa będzie "jastrzębia” to akcje ucierpią, a dolar jeszcze bardziej się umocni.
Ogłoszeniu decyzji towarzyszyły nowe prognozy Fed - były zdecydowanie kosmetycznie lepsze od poprzednich prognoz. Specjalna matryca poglądów członków FOMC (dot plot) sygnalizuje, że oczekiwane są trzy podwyżki w 2017 roku. To był dosyć "jastrzębi” komunikat. Plusem było dla rynku tylko to, że nie było w nim nic na temat planów prezydenta Trumpa (bo nikt nie wie, jakie naprawdę będą).
W USA pojawiały się też (zasłonięte przez Fed) raporty makro. Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 0,1% m/m (oczekiwano 0,3%), a bez samochodów wzrosła o 0,2% m/m (oczekiwano 0,4%). Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 0,4% m/m (oczekiwano spadku o 0,2%), a wykorzystanie potencjału produkcyjnego wyniosło 75% (oczekiwano 75,1%). Zapasy niesprzedanych towarów w amerykańskich firmach w październiku spadły o 0,2% m/m (oczekiwano spadku o 0,1%).
Wall Street rozpoczęła sesję w dość minorowym nastroju. Indeksy osuwały się, ale w połowie sesji zaczęły się podnosić i tuż przed ogłoszeniem decyzji FOMC indeks S&P 500 meldował się na poziomie neutralnym. Potem usiłował rosnąć, ale silny dolar i tania ropa oraz "jastrzębia” wymowa komunikatu Fed doprowadziła do odwrócenia kierunku.
Indeksy zabarwiły się na czerwono i pozostawało czekać, czy Janet Yellen też będzie brzmiała "jastrzębio”, czy może zmiękczy wymowę komunikatu Fed. Nie zmiękczyła. Powiedziała jedynie, że wybór Donald Trumpa sprowadził na Fed "chmurę niepewności”. Inaczej mówiąc wszystko się może zdarzyć i zobaczymy, co się stanie w przyszłym roku.
Giełdy nie lubią niepewności, więc nic dziwnego, że dwie próby podniesienia indeksów nie powiodły się i sesja zakończyła się spadkami indeksów. S&P 500 stracił 0,8%, ale korekta rynkowi zdecydowanie się już należała, więc nie należy oczekiwać, że trend się zmieni. Wall Street często reaguje właściwie dopiero następnego dnia po posiedzeniu FOMC, więc zobaczymy dzisiaj, jaki naprawdę był odbiór tego komunikatu.
GPW rozpoczęła środową sesję tak jak rozpoczęły ją inne giełdy europejskie, czyli spadkiem indeksów, ale błyskawicznie WIG20 zawrócił i zabarwił się na zielono. Po nieco ponad godzinnym postoju WIG20 ruszył dalej na północ (w tym czasie na innych giełdach nic się nie zmieniło). Indeks blue chipów szybko rósł mimo tego, że spadała cena mocno ważących w indeksie akcji KGHM.
Po tych dwóch uderzeniach indeks zaczął się jednak osuwać reagując na pogarszająca się sytuację byków na innych giełdach. To też nie był koniec tej mini-zmienności, po południu WIG20 znowu nieco zyskał, a potem znowu spadł. Można powiedzieć, że rysował kanał trendu bocznego. Spadał MWIG40.
Końcówka sesji była bardzo korzystna dla posiadaczy akcji. WIG20 zyskał 0,8% mimo tego, że indeksy na europejskich giełdach spadały. MWIG40 co prawda stracił 0,48%, ale na obu indeksach nadal obowiązywały sygnały kupna.
Dzisiaj powinniśmy rozpocząć sesję spadkiem (pokłosie sesji na Wall Street), ale wcale nie jest przesądzone, że spadkiem ja zakończymy. Dużo zależy od początku sesji w USA, a tam po przespanej nocy odbiór komunikatu Fed może być zupełnie inny niż wczoraj, kiedy gracze mieli mało czasu na reakcję. W każdym razie sygnały kupna nie znikną.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności
-
Popularne
-
Ostatnio dodane
Menu
O Finweb
ANALIZY TECHNICZNE
Odwiedza nas
Odwiedza nas 5859 gości